Projekt Jedna příroda se mimo jiné zabývá hodnocením socio-ekonomických přínosů soustavy Natura 2000, mezi které patří ekosystémové služby (neboli přínosy přírody lidem). Zajímají nás jak ekosystémové služby/přínosy přírody lidem, tak ostatní socio-ekonomické přínosy, jako např. přínosy z turismu pro místní podniky a komunity.

Pro podporu ekosystémových služeb poskytovaných soustavou Natura 2000 (a dalšími chráněnými územími) je nutné nejdříve získat informace o jejich současné úrovni, případně změnách v jejich poskytování společnosti. Tyto poznatky poté lépe umožní zohlednit dopady změn ve využívání ekosystémů na jejich kapacitu poskytovat společnosti konkrétní typy přínosů. Znalosti o přínosech mohou být užitečné např. při rozhodování správců soustavy Natura 2000 a všech ostatních zúčastněných stran o změnách využití území nebo typu managementu.

Hodnocení přínosů je jednou z rozsáhlejších aktivit projektu, v rámci které vytváříme několik výstupů. Jedním z nich je metodika hodnocení přínosů soustavy Natura 2000, která pracuje se 17 kategoriemi přínosů přírody lidem a integruje přístupy biofyzikálního, sociokulturního a ekonomického hodnocení.  Využití metodiky je směřováno např. do podpory rozhodování při posuzování  budoucích záměrů. V projektu vytváříme také vizualizace výsledků hodnocení pro vybrané oblasti a další výstupy, které pomáhají proces hodnocení a jeho výsledky komunikovat odborné i široké veřejnosti. Většina postupů vyvíjených pro hodnocení je relevantní nejen pro území soustavy Natura 2000, ale i pro jiná chráněná či nechráněná území nebo krajinu obecně.

Při hodnocení přínosů v projektu Jedna příroda vycházíme ze společného projektového koncepčního rámce hodnocení a používáme nejmodernější metody a nástroje pro modelování jednotlivých typů přínosů. Integrujeme přitom poznatky, které nabízí existující odborná literatura (mnohdy ale jen v roztříštěné podobě), s vlastními výzkumy realizovanými v projektu. Využíváme prioritně data relevantní pro území ČR. Některá data vznikají přímo v projektu Jedna příroda, kde také vznikají případové studie zaměřené mj. na sociokulturní hodnocení.

Hodnocení přínosů v projektu Jedna příroda prochází od návrhu po samotnou aplikaci intenzivním procesem konzultací s cílovými uživateli hodnocení, které pomáhají spoluvytvářet podobu výstupů tak, aby ve výsledku byly lépe využitelné v jejich praxi. Průběžné výstupy hodnocení využíváme i přímo v projektu Jedna příroda, například pro hodnocení dopadů projektu na společnost, školení orgánů ochrany přírody o možnostech využití hodnocení v jejich praxi (e-learning, semináře) či pro komunikaci přínosů managementových opatření v chráněných územích a jejich změn aktérům. S cílem podpořit využití konceptu ekosystémových služeb a výsledků hodnocení přínosů chráněných území/krajiny v praxi různých institucí byla rovněž zahájena činnost Národní platformy pro ekosystémové služby.