Projektoví pracovníci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe ve spolupráci s ostatními partnery rozvinuli a definovali koncepční rámec, který nastavuje systematický a efektivní postup při hodnocení sociokulturních, ekonomických a biofyzikálních přínosů soustavy Natura 2000.
Projekt Jedna příroda se zaměřuje na vyhodnocení stavu předmětů ochrany, zajištění praktických opatření v přírodě a dlouhodobé spolupráce s vlastníky a uživateli pozemků nacházejících se v chráněných územích. Věnuje se také představování a ve svém důsledku obhajobě přínosů cenných lokalit soustavy Natura 2000.
Abychom měli dostatek argumentů a dat o tom, jaké konkrétní biofyzikální, ekonomické a sociokulturní přínosy chráněná území poskytují, musí dojít k jejich vyhodnocení. To je však podmíněno tím, že budeme na danou problematiku nahlížet podobně a budeme vzájemně rozumět svým myšlenkovým východiskům. Toto sladění perspektiv usnadní samotné hodnocení: kategorizaci hodnot, jejich kvalitativní a kvantitativní popis. Ve výsledku tento proces přinese výsledky využitelné např. k odhadu přínosů plynoucích z produkce jednotlivých ekosystémech služeb či hodnocení ekonomických efektů soustavy Natura 2000 pro místní ekonomické subjekty (např. přínos z turismu a rekreace).
Jedná se tak o odborně a hlavně časově velmi náročný proces. Zmíněný koncepční rámec, jemuž byl inspirací koncepční rámec Mezivládního panelu pro biologickou rozmanitost a ekosystémové služby, IPBES, zpracovaný řadou předních mezinárodních odborníků, tak vznikl s cílem vytvořit společné porozumění sociálně-ekologickému systému soustavy Natura 2000, ke kterému se projekt Jedna příroda vztahuje, a zároveň prioritním prvkům a vazbám tohoto systému.
Zdůrazňuje rovněž klíčovou roli institucí, správy a dalších nepřímých hnacích sil v péči o chráněná území, spojení mezi přírodou, ekosystémovými službami a kvalitou života v chráněných územích soustavy Natura 2000 a klade důraz na různé typy hodnot spojených s přírodou, ekosystémovými službami a kvalitou života v chráněných územích soustavy Natura 2000.
Schéma koncepčního rámce hodnocení socio-ekonomických přínosů soustavy Natura 2000 (na základě Díaz et al. 2015).
Základním prvkem koncepčního rámce je přírodní prostředí chráněných území ČR a soustavy Natura 2000. Příroda je spojená s řadou vnitřních hodnot, tzn. hodnot nezávislých na využívání člověkem: biodiverzity, jednotlivých organismů, biofyzikálních systémů a biofyzikálních procesů.
Přírodní ekosystémy poskytují lidem řadu přínosů, tzv. ekosystémových služeb, např. poskytování potravy, materiálů, léčivých, biochemických a genetických zdrojů. Výčet všech služeb definovaných pro projekt Jedna příroda najdete na stránce Přínosy chráněných území.
Samotné hodnoty přírody budou posuzovány z hlediska vnitřních a účelových hodnot a také relační hodnoty s ohledem na jednotlivé aspekty kvality lidského života, kterými jsou zdraví a blahobyt, vzdělání a znalosti, dobré vztahy, bezpečnost a zdroje obživy, správa a spravedlnost, diverzita a dostupné možnosti, udržitelnost a resilience, život v harmonii s přírodou, identita a autonomie, spiritualita a religiozita, umění a kulturní dědictví.