Projektový tým
Na projektu Jedna příroda pracuje pět organizací a v nich kolem 70 odborníků na zajištění monitoringu a managementu chráněných území, na vyhodnocení ekosystémových služeb, na vzdělávání či na oblast propagace a řízení projektu.
Ministerstvo životního prostředí
je ústředním státním úřadem v ČR pro otázky ochrany životního prostředí, včetně ochrany přírody a krajiny – vymezuje a vyhlašuje lokality soustavy Natura 2000, dohlíží na jejich správu a monitoring druhů a přírodních stanovišť. Metodicky řídí orgány ochrany přírody a podílí se na vytváření a správě finančních systémů na vnitrostátní i evropské úrovni. MŽP je koordinujícím příjemcem projektu Jedna příroda a podílí se zejména na řídících a monitorovacích aktivitách a propojování s jinými projekty financovanými z programu LIFE a jiných dotačních titulů. Provede zejména analýzu finančních zdrojů pro soustavu Natura 2000, zhodnotí pokrytí potřeb identifikovaných v Prioritním akčním rámci a sestaví návrh jejich možného pokrytí. Zajistí propagaci projektu, a to vytvořením a administrací internetových stránek, podporou komunikačních aktivit ostatních partnerů atd.
www.mzp.cz
Pavel Gruntorád
Radka Broumová
Jitka Kozubková
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
je organizační složka státu, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o přírodu a krajinu v České republice. Zajišťuje výkon státní správy v jí svěřených chráněných územích, zpracovává plány péče a zajišťuje péči o tato území, odpovídá za přípravu a vymezení soustavy Natura 2000 v ČR a dokumentuje stav přírody a krajiny. AOPK ČR je přidruženým příjemcem a na projektu má na starosti mj. aktivní přípravu a ověření systému komunikace s vlastníky a uživateli pozemků, monitoring druhů ptáků, ostatních druhů a přírodních stanovišť a vyhodnocení stavu jednotlivých EVL a PO. Dále zajistí péči o lokality soustavy Natura 2000 a na 20 vybraných územích ověří inovativní management. Připraví vzdělávací programy pro pracovníky orgánů ochrany přírody a zajistí prezentaci projektu prostřednictvím vydaných tiskovin a populárně naučných článků.
www.nature.cz
Zdeněk Brož
Jana Hofmanová
Linda Zachystalová
Biologické centrum AV ČR, v. v. i. – Výzkumná infrastruktura SoWa
je výzkumná instituce založená v roce 2016. Zaměřuje se na komplexní monitorování půdních a vodních ekosystémů v kontextu trvale udržitelného využívání krajiny a podrobné zkoumání biotických a abiotických procesů a komplexních interakcí mezi půdními a vodními ekosystémy od mikroskopických po úroveň krajiny se zvláštním důrazem na systémy pod antropogenním tlakem. SoWa je přidruženým příjemcem a na projektu pracuje na vytvoření a aktualizaci znalostní báze pro hodnocení socioekonomických přínosů (zejména ekosystémových služeb), spolupracuje na biofyzikálním vyhodnocení socio-ekonomických přínosů a nákladů soustavy Natura 2000 a připravuje podklady pro případové studie a pro plánovaná školení.
soilwater.eu
Věra Ježková
PR manažerka integrovaného projektu LIFE Jedna příroda
Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy
je výzkumným ústavem Univerzity Karlovy, který s podporou grantů z mezinárodních i národních zdrojů rozvíjí vědecké poznání v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje. Nedílnou součástí aktivit COŽP UK je také univerzitní výuka, vedení diplomových a doktorských prací, vytváření mezinárodních sítí spolupráce ve výuce a výzkumu a vydávání vlastních publikací a periodik. COŽP UK je přidruženým příjemcem a v projektu přispívá k hodnocení společenských přínosů poskytovaných soustavou Natura 2000 zejména v kontextu ekosystémových služeb a vyhodnocuje dopady projektu. Spolupracuje na několika případových studiích prováděných v rámci projektu a dále na přípravě a organizaci výukových kurzů pro orgány ochrany přírody. Podílí se rovněž na přípravě informačních materiálů o přínosech soustavy Natura 2000 pro společnost a formulaci vědeckých poznatků veřejnosti. Hlavní výsledky představí také v odborných článcích.
www.czp.cuni.czJan Weinzettel
Kateřina Kaprová
Expertka na hodnocení ekosystémových služeb
Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe)
je veřejná výzkumná instituce. Zaměřuje se na problematiku globálních změn, konkrétně na změnu klimatu z hlediska vývoje klimatu a jeho scénářů, dopadů na ekosystémy a roli lidské společnosti, zahrnující mj. zjišťování dopadů změn životního prostředí na kvalitu života a chování společnosti. CzechGlobe je přidruženým příjemcem a podílí se zejména na celkovém vyhodnocení přínosů soustavy Natura 2000 včetně koordinace a provedení případových studií testujících využitelnost ekosystémových služeb. Spolupracuje na tvorbě databáze biofyzikálního a ekonomického vyhodnocení socio-ekonomických přínosů a nákladů soustavy Natura 2000. Rovněž připraví krátký filmový dokument o ekosystémových službách a podklady pro plánovaná školení.
www.czechglobe.czDava Vačkářů
Simona Zvěřinová
Zuzana V. Harmáčková
Odbornice na modelování a hodnocení ekosystémových služeb