Na konci června jsme na návštěvu vybraných chráněných území u nás, kde provádíme různá konkrétní opatření v krajině, pozvali kolegy ze slovenského integrovaného projektu LIFE zvaného Príroda pre všetkých. Stejně jako náš projekt Jedna příroda se ten slovenský věnuje zlepšování stavu biodiverzity mj. prostřednictvím naplňování cílů soustavy Natura 2000.
Výměna a předávání zkušeností a zahájení různorodých diskuzí českých a slovenských odborníků začala v EVL Dářská rašeliniště. Luděk Čech ze Správy CHKO Žďárské vrchy představil plánovanou péči o lokalitu, která v posledních letech výrazně degraduje z důvodu nedostatku vody. Provádí se a do budoucna se připravují opatření napomáhající zlepšení stavu mokřadního společenstva s výskytem vzácných druhů – suchopýry, rosnatka, ostřice apod. (bezlesí).
Následně se skupinka téměř 31 účastníků zastupujících různé organizace přesunula k mokřadům v EVL Babínský rybník, kde proběhla revitalizace a kde dochází k úspěšnému zadržování vody. Účastníky provázela botanička Ester Ekrtová.
Druhý den jsme pokračovali návštěvou lokality Plané loučky, kde provázela botanička Lenka Gilová ze Správy CHKO Litovelské Pomoraví. Na této lokalitě se nachází vlhkomilné luční společenstvo s porosty solitérních keřů a remízků a je zde přítomen svinutec tenký (Anisus vorticulus) či modrásek bahenní (Phengaris nausithous). Pro udržení dobrého stavu lokality se v místě pravidelně kosí a dochází k výřezu dřevin.
Následně se skupina přesunula do lužních lesů a k přirozeně meandrující řece Moravě u Hynkova, kde pracovníci Správy CHKO Litovelské Pomoraví Filip Nevřala a Petr Kovařík představili prováděný management, zahrnující vysazování vzácných a přirozeně se zde vyskytujících druhů dřevin (jilmů, dubů aj. zvyšujících druhovou pestrost lužního lesa). Zmínili rovněž problém s přemnoženou spárkatou zvěří, kvůli které se v lokalitě staví oplocenky.
Odpoledne jsme se přesunuli do CHKO Beskydy, abychom slovenským kolegům ukázali příklad péče o tetřeva hlušce (Tetrao urogallus). V obci Krásná jsme navštívili tetřevnu, kterou provozují Lesy České republiky, s. p. Její pracovníci představili historii odchovu a jeho prozatímní výsledky. Popsali rovněž vyhlašování klidových rezervací (Vrchol Travný) a uvedli, že na odchovu tetřevů se podílí i Správa CHKO Beskydy.
Setkání bylo ukončeno procházkou v okolí vrcholu Lysé Hory, kde Tomáš Myslikovjan ze Správy CHKO Beskydy ukázal příklady opatření prováděná za účelem zlepšení stavu populace tetřeva hlušce. Jednalo se například o výsadbu jeřabin či udržení rozvolněného porostu.
Během dvou dnů jsme měli příležitost hovořit se slovenskými partnery i o dalších tématech, jako byla například problematika komplementárních projektů a systém jejich zaznamenávání.
Z reakcí slovenských kolegů usuzujeme, že jim setkání přineslo hodně poznatků, které budou moci využít ve svém vlastním projektu. I my jsme se od nich dozvěděli mnoho inspirativních informací a příkladů jejich dobré praxe. Věříme, že se společně v blízké budoucnosti opět setkáme a tentokrát naši odborníci nejspíš vyrazí na Slovensko.