V minulém roce jsme představili několik opatření, která se provádějí především na nelesních plochách. Tentokrát se budeme věnovat způsobům péče o chráněná území, kde se díky projektu Jedna příroda dařilo zlepšit stav lesních biotopů a jejich předmětů ochrany. Nedílnou součástí obnovy lesních porostů či opatření na zlepšení druhové skladby lesů jsou i různá ochranná opatření před škodami způsobenými lesní zvěří.
V roce 2020 jsme nechali na 25 lokalitách vystavět oplocenky na ochranu například bučin, dubohabřin či smíšených lužních lesů s dubem letním, jilmem vazem, jilmem habrolistým, jasanem ztepilým nebo jasanem úzkolistým. V ptačí oblasti Jizerské hory jsme například okolo každého jednotlivého semenáčku nainstalovali speciální pletivové klece, tedy individuální ochrany zmlazení jeřábu ptačího za účelem následného zlepšení potravních příležitostí pro silně ohroženého tetřívka obecného, kterého zde chráníme. Bližší přehled příkladů uvádíme na konci článku.
Mezi nejčastější škody způsobené zvěří na výsadbách, výsevech či na přirozeném zmlazení patří především okus terminálu (kmene), boční okus, vytloukání či vytažení nebo vyrytí sazenic. Zvláště náchylné k poškození zvěří jsou výsadby dřevin, které se v dané lokalitě doposud nevyskytovaly, výsevy velkých semen a obnova a zalesňování v místech nadměrné kumulace zvěře.
Nejpoužívanější způsoby ochrany lze rozdělit na mechanickou, chemickou, biologickou a technologickou. Dle rozsahu pak rozlišujeme ochranu: plošnou (oplocenky), chránící celý stromek, či jen část stromku (terminál, kmen).
K zabránění okusům se používají různé mechanismy a na ně vázané materiály. Spodní části kmene se například omotávají ovčí vlnou či koudelí nebo se k jejich ochraně používají plastové nebo drátěné spirály.
Aby si srnci, divoká prasata či jiná zvěř nepochutnávali na právě vysazených sazeničkách dřevin, upevňují se kolem nich tubusy nebo drátěné pletivo připevněné k dřevěnému kůlu z modřínu, borovice, dubu, smrku či akátu. Kolem sazenic lze také postavit dřevěné oplůtky či dřevěné hrazení.
V případě ochrany skupiny stromů, zejména v lesních porostech, se budují různě veliké oplocenky. Na upevněné sloupky, na které se potom připevňuje pletivo, je možné použít různé druhy dřeva – smrk, borovici, modřín, dub, akát nebo jasan, avšak vždy bez známek hniloby.
Bližší podrobnosti o tom, jak lze zabránit okusům dřevin od nenechavé zvěře, jsou uvedeny v části 3.3. Standardů péče o přírodu a krajinu – opatření ke zlepšení struktury lesních porostů (pdf), vydaných Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Lesnickou dřevařskou fakultou Mendelovy univerzity v Brně.
V roce 2020 jsme zejména lesnické oplocenky instalovali v 16 evropsky významných lokalitách a ptačích oblastech v různých částech Čech a Moravy, například: