V druhé polovině dubna a na začátku května se ve Slavkovském lese, na Křivoklátsku a Třeboňsku uskutečnily semináře k případovým studiím pro pozvané zástupce širokého spektra oborů, kteří svým působením v daném regionu mají možnost ovlivňovat místní krajinu a přírodu. Sešli se tak představitelé lesnického, rybářského, zemědělského a těžebního sektoru, zástupci z municipalit, neziskového sektoru, turismu a v neposlední řadě také ochrany přírody a krajiny. Přítomni byli také zástupci projektu Jedna příroda z řad CzechGlobe, Ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Práce ve skupinách při prioritizaci přínosů přírody na Sokolovsku.
Na každém ze tří seminářů, které se konaly 20. dubna v Sokolově, 27. dubna v Křivoklátu a 3. května v Třeboni, se účastníci seznámili s projektem Jedna příroda, s jeho cíli, aktivitami, plánovanými výstupy a s rolí a významem, jaký mají pro projekt právě přítomní místní odborníci. Následovala přednáška Ekosystémové služby jakožto přínosy přírody lidem, během níž byl účastníkům představen koncept ekosystémových služeb (koncept přínosů přírody) a jednotlivé kategorie přínosů. Zazněly také konkrétní příklady, jak lze koncept ekosystémových služeb uplatnit v praxi různých oborů.
V následující praktické části semináře se účastníci rozdělili do menších skupin (3 až 5 účastníků) a měli vyhodnotit nejvýznamnější přínosy přírody v jejich lokalitě. Hodnotilo se prostřednictvím tzv. IPBES hry, kdy pomocí karet znázorňujících jeden konkrétní přínos podle klasifikace IPBES „hráči” prioritizovali jednotlivé přínosy přírody v dané lokalitě. Během skupinové diskuze a deliberace (proces, kdy dochází k promyšlenému rozvážení všech možností, obvykle před hlasováním) vybírali ten nejvýznamnější přínos.
Každou kartičku s konkrétním přínosem přírody „hráči” ve skupině prodiskutovali a následně umístili na karty definující čtyřbodovou škálu. Získané informace budeme ještě blíže analyzovat, abychom určili co nejkonkrétnější přínosy, nicméně hrubým odhadem za všechny tři semináře získaly největší prioritu nemateriální přínosy, jako jsou zachování budoucích možností nebo učení a inspirace.
IPBES hra – prioritizace jednotlivých přínosů přírody v dané lokalitě.
První odpolední přednášky se ujala vybraná známá osobnost pro dané chráněného území s cílem představit hlavní téma semináře, a to přírodu v jiné perspektivě. Ve Slavkovském lese tak vystoupil Petr Roth s příspěvkem Člověk versus příroda – odkud a kam jdeme?, v Křivoklátě představil Příbězích fotografií zvířat české přírody Ondřej Prosický své nejznámější fotografie a v Třeboni hovořil Stanislav Komárek o vývoji místní krajiny v příspěvku Třeboňsko – z bažiny rybníkářskou oblastí.
Po přednášce se účastníci opět rozdělili do menších skupin a dostali možnost si vyzkoušet, jak by se jim pracovalo s konceptem přínosů přírody v praxi, například při žádosti o grant. Během aktivity s názvem Den D byla simulována situace, ve které jednotlivé skupiny (jiné než při dopolední hře) soutěžily o podporu pro svůj projekt.
Každá skupina musela zahrnout do společně vymyšleného projektu co nejvíce přínosů a nadchnout tím „komisi” (ostatní účastníky a organizátory). Moderátoři postupně provedli účastníky několika kroky, během nichž si jednotlivé skupiny připravily svou „žádost o grant“, zohlednily v něm co nejvíce přínosů a následně jej představily ostatním spolu s důvody, proč zrovna tento projekt by měl být podpořen. Cílem aktivity bylo podívat se na obor, ve které účastníci semináře působí, z pohledu přínosů přírody.
Přednáška Ondřeje Prosického na téma Příběhy fotografií zvířat české přírody (Křivoklátsko).
Řada účastníků ocenila seminář jako zajímavou možnost podívat se na ochranu přírody novou optikou, pohledem konceptu ekosystémových služeb, a také jako příležitost k výměně informací a navázání či posílení vztahů mezi odlišnými i podobnými profesemi působícími na stejném území.
Na otázku, co by o semináři vyprávěli, někteří účastníci odpověděli:
„Zajímavý přístup, uteklo to, nenudil jsem se.”
„Potkal jsem lidi, kteří si přírody váží a chtějí jí pomáhat a o to jde.”
„Dobrá myšlenka, která snad bude dotažena do cíle.”
„Začátek cesty.”
„Skvělý návrat do školních lavic.”
„Dobrá příležitost k networkingu.”
Na podzim roku 2022 se bude konat druhé kolo seminářů k případovým studiím, jejichž cílem je identifikovat konkrétní synergie, konflikty a kompromisy mezi jednotlivými ekosystémovými službami a lokálními zainteresovanými stranami. Podzimní semináře se více zaměří na přínosy, které vybrali účastníci prvních série seminářů, a zároveň poskytnou možnost seznámit účastníky s ekosystémovými službami neboli přínosy přírody přímo v terénu.
Další fotografie ze všech seminářů uvádíme ve fotogalerii Hra IPBES v akci aneb první série seminářů pro případové studie.