Jedním z důležitých výstupů projektu Jedna příroda je implementace poloautomatického systému hodnocení stavu předmětů ochrany jednotlivých evropsky významných lokalit a ptačích oblastí v ČR. Díky tomuto systému dostanou pracovníci ochrany přírody do rukou nástroj, který jim poskytne aktuální informace o stavu cílových druhů živočichů, rostlin a stanovišť v soustavě Natura 2000.
Zadávání nasbíraných dat do formuláře. Foto: Jonáš Gaigr
V případě druhů bere hodnocení v potaz jak populační parametry (přítomnost druhu, počet jedinců, vitalitu populace apod.), tak stav biotopu, který je sledovaným druhem obýván (např. dostatek mrtvého dřeva nebo načasování seče). Závěry hodnocení by měly přinést komplexní obraz o situaci předmětu ochrany na lokalitě a včas pracovníky ochrany přírody varovat před potenciálním poklesem populace.
K funkčnosti poloautomatického systému je třeba, aby byla data standardizovaná a strojově čitelná (jednoduchý a přehledný systém datového záznamu). Právě k tomu slouží formuláře ArcGIS Survey123, které aktuálně připravují pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, a to pro všechny předměty ochrany (jednotlivé taxony živočichů a rostlin) evropsky významných lokalit (EVL). Pomocí formulářů se budou údaje o populacích a okolním prostředí přenášet v jednotné podobě (bez překlepů a nepřesností) přímo do Nálezové databáze ochrany přírody.
Formuláře již byly dokončeny pro všechny druhy motýlů, jejichž monitoring právě probíhá. Pro další skupiny formuláře testujeme v terénu. Vhodným příkladem právě probíhajícího testování je hvozdík moravský (Dianthus moravicus) ze skupiny cévnatých rostlin, který byl monitorován počátkem června na území tří evropsky významných lokalit – Červené stráně, Krumlovsko-rokytenské slepence a Pekárka (Jihomoravský kraj).
Ukázka formuláře pro sběr dat o stavu předmětů ochrany
Nasbíraná data o populacích včetně informací o stavu odhalených skalních výchozů a výslunných stanovišť, které druh obývá, budou nyní zanesena právě pomocí nového formuláře do databází Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde budou dále využita pro hodnocení stavu druhu na úrovni konkrétních předmětů ochrany EVL.
Pomocí kombinace formuláře pro sběr dat a poloautomatického systému hodnocení stavu předmětů ochrany bude nyní umožněno rychle, jednoduše a poměrně přesně zjistit současný stav sledovaného druhu na konkrétních lokalitách v rámci českých EVL. Hodnocení samotné pak bude využito k nastavení vhodné péče v souladu s principy adaptivního managementového cyklu.