Seminář o zemědělských dotacích pro pracovníky orgánů ochrany přírody se uskutečnil 10. listopadu 2022 ve Skautském institutu v Praze a zúčastnily se ho tři desítky pracovníků AOPK ČR a odborů životního prostředí několika krajských úřadů.
Seminářem provázely pracovnice Ústředí AOPK ČR Linda Blättler a Zuzana Kövešlygety, které jej s pomocí odborníků připravily v rámci projektu Jedna příroda. Cílem semináře bylo pomoci pracovníkům ochrany přírody v komunikaci s vlastníky a uživateli pozemků ležících v soustavě Natura 2000. Ideálně tak, aby jim mohli osvětlit a nabídnout, jaké zemědělské tituly mohou k financování managementu prospěšného dané lokalitě a předmětu ochrany na ní použít.
Na úvod představila Kateřina Španihelová z MŽP analýzu zabývající se financováním Natury 2000 a jaký je výhled na příští období.
Poté představila Jiřina Hejdová z AOPK ČR Dotační web AOPK ČR, který je určen právě třeba vlastníkům a uživatelům, kteří hledají způsob, jak své pozemky a vhodný management na nich financovat. Web má novou podobu a je k nalezení zde: https://dotace.nature.cz/. Prezentérka navíc přidala blok o tom, jak pracovat s platformou LPIS a zjišťovat informace o jednotlivých pozemcích a tom, kdo na nich vykonává jakou péči.
Velkou část semináře zaplnila předáváním nových informací o budoucí dotační politice Klára Čámská z AOPK ČR. Věnovala se Strategickému plánu Společné zemědělské politiky pro roky 2023-2027, způsobilosti zemědělské půdy, režimům pro klima a životní prostředí, platbám pro znevýhodněné oblasti, ekologickému zemědělství, agroenvronmentálně-klimatickým opatřením a obecně skládáním dotační podpory na jednom pozemku. Její přednáška byla velmi interaktivní a účastníci během ní kladli dotazy související s problematikou, kterou řeší v rámci své agendy.
Součástí semináře byl také workshop, jehož cílem bylo zapojit do řešení problematiky konkrétních pozemků všechny ostatní účastníky semináře a dospět tak ke sdílení názorů, postupů a zkušeností.
V závěru semináře představila Simona Poláková z MŽP příklad dobré praxe financování naturových pozemků, konkrétně Krkonošských luk, které byly předmětem jiného projektu LIFE a to LIFE Concortica. I její přednáška vyvolala množství dotazů a byla pro účastníky zajímavou inspirací.
Účastníci semináře hodnotili seminář jako velmi přínosný pro zorientování se v problematice, ujasnění si některých věcí či zjištění, že spásná řešení neexistují a že kolegové v různých částech ČR se potýkají s podobnými problémy. Pořadatele potěšil velký zájem o toto téma. V rámci Jedné přírody se k němu jistě ještě vrátíme.