Ve dnech 12. a 13. listopadu 2020 proběhla první vzdělávací akce projektu Jedna Příroda s názvem Český příběh soustavy Natura 2000. Původně plánovaný prezenční seminář se kvůli pandemické situaci proměnil v online webinář. Vzdělávání pracovníků ochrany přírody je nedílnou a podstatnou aktivitou projektu Jedna příroda, a jsme proto rádi, že se nám podařilo uspořádat první seminář se zachováním plánovaného obsahu v online podobě.
Odborníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Ministerstva životního prostředí představili svým kolegům a dalším účastníkům zajímavé a ne vždy veřejně dostupné detaily o soustavě Natura 2000, zejména o jejím vzniku, právní ochraně, plánování vhodné péče a v neposlední řadě také o aktuálních otázkách a úkolech spojených s vytvářením a péčí o tuto jedinečnou soustavu evropsky chráněných území.
Během dvou dnů zaznělo mnoho informací, podrobností i zvláštností, kterými se evropský územní systém ochrany přírody liší od české tradice, co mají společného a jak se ho podařilo smířit s praxí. Zavedení systému území chráněných soustavou Natura 2000 bylo pro českou ochranu přírody především mohutným novým impulsem v celé řadě oblastí: především však v monitoringu a správě dat i principech a cílech péče o chráněná území.
V úvodní prezentaci představil Petr Havel z Ministerstva životního prostředí (MŽP) obecný právní základ a povinnosti související s prováděním soustavy Natura 2000 v kontextu evropských směrnic o ptácích a o stanovištích. Zazněly údaje o parametrech české soustavy, jejích specifikách a principech její ochrany, které byly dále rozvedeny v navazujících příspěvcích.
V prezentaci o kritériích pro vyhlašování lokalit soustavy Natura 2000 a sbíraných datech odkryl Karel Chobot z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) detaily o procesu sbírání dat o jednotlivých druzích a mapování biotopů. Vysvětlil důvody, proč se vlastně sbírají, k čemu slouží, jak se získávají a ukládají do jednotné databáze a na jakých podkladech byla soustava navrhována.
Eva Knižátková z AOPK ČR provedla účastníky spletitostí zajištění územní ochrany přírody a krajiny dle vnitrostátního práva. Demonstrovala rozdíly při využití zvláště chráněných území, smluvní ochrany a tzv. základní ochrany evropsky významných lokalit. K získání důležitých informací doporučila využívat Ústřední seznam ochrany přírody (ÚSOP), kde lze zjistit jak přesné plochy a hranice jednotlivých chráněných území, tak i vyhledat příslušné orgány ochrany přírody, které o daném území mohou rozhodovat, či se seznámit s plánovací dokumentací chráněného území a obecně zjistit mnoho dalších užitečných údajů.
Následně si slovo vzal Petr Havel z MŽP, který se zaměřil na problematiku ochrany území soustavy Natura 2000 před nevhodným rozvojem, zejména s ohledem na zákonné povinnosti při posuzování vlivů různých záměrů a koncepcí na konkrétní předměty ochrany v dotčených lokalitách. Jak vše probíhá, co vše může následovat v případě vydání souhlasného či negativního posudku, dokreslil na dvou příkladech, kdy byly posuzovány vlivy záměrů dopravní infrastruktury v evropsky významné lokalitě Karlštejn-Koda a ptačí oblasti Komárov.
Velmi rozsáhlou a náročnou součástí zajištění naplňování soustavy Natura 2000 představuje provádění potřebné a efektivní péče v evropsky významných lokalitách a ptačích oblastech, které musí být založeno na odborných datech, které jsou následně využity při přijímání plánovací dokumentace. V současné době je v Ústředním seznamu ochrany přírody již u více než 90 % lokalit soustavy Natura 2000 k nalezení příslušný souhrn doporučených opatření, ve kterém jsou uvedeny důležité informace o území a jeho stavu a především se jedná se o návod, jak vhodně pečovat o předměty ochrany daného území. Právě o těchto dokumentech, které jsou podstatným podkladem pro plánování a zajištění péče, o jejich vytvoření a účelu hovořila opět Eva Knižátková.
S prezentací o praktických opatřeních zejména z pohledu financování a možných zdrojů a s nimi spojenými administrativními a metodickými procesy navázala Klára Čámská z AOPK ČR. Zmínila rovněž všechny, kdo se více či méně podílí na opatřeních prováděných v krajině. Jedná se zejména o vlastníky a pachtýře, hospodáře, správce, neziskové organizace, řídící orgány, odborníky a v neposlední řadě veřejnost i jednotlivce, na které by se nemělo nikdy zapomínat. Velmi důležitým dokumentem (vedle předtím zmíněných souhrnů doporučených opatření) pro financování soustavy Natura 2000 u nás je tzv. Prioritní akční rámec pro období let 2021 až 2027, který byl letos přijat a odeslán Evropské komisi (EK).
Snímek z prezentace Jak péči v lokalitách soustavy Natura 2000 realizujeme a z čeho ji financujeme od Kláry Čámské
Páteční dopoledne, druhý den webináře, byl vyhrazen vzájemně navazujícím prezentacím o monitoringu a mapování jednotlivých druhů a biotopů, o dosahování cílů v naplňování směrnic o ptácích a stanovištích, o současném stavu, budoucnosti a otázce vyhlašování dalších ptačích oblastí či evropsky významných lokalitách.
Karel Chobot a Eva Knižátková představili řadu nástrojů a online stránek, které se využívají pro zaznamenávání výsledků monitoringu a mapování, a přiblížili, jak takové sledování stavu v praxi probíhá, k čemu výsledky využívají a jak se s nimi pracuje. Například informace o lokalitách soustavy Natura 2000 po celé Evropě je možné si prohlédnout na stránce https://natura2000.eea.europa.eu/.
Ukázka možného využití získaných dat v aplikaci MapoMat, z prezentace o aktuálních tématech, část prezentovaná Karlem Chobotem
Získaná data tak slouží zejména jako podklady pro vytváření Hodnotících zpráv (podle článku 17 směrnice o stanovištích a článku 12 směrnice o ptácích), které jsou každých šest let zasílány EK. I poslední zpráva odeslaná v roce 2019 zahrnuje informace o příznivém, nedostatečném, nepříznivém či neznámém stavu evropsky významných druhů a přírodních stanovišť na území České republiky a byla, stejně jako každý rok, následně využita k vytvoření souhrnné zprávy za území všech členských států Evropské Unie (viz článek Stav přírody v EU není příliš příznivý).
O průběžném vyhodnocování implementace, dalších povinnostech a aktivitách, které v poslední době probíhají a také čekají Českou republiku v naplňování obou výše uvedených směrnic, hovořil Petr Havel. Uvedl, že v současné době se připravuje např. rozšíření EVL Svatá a Prostřední vrch či se chystají změny týkající se zajištění funkčnosti české soustavy Natura 2000. Blíže představil také formální postupy EU, zejména proces zvaný Infringement a EU Pilot řízení, které jsou důkazem, že Evropská komise pečlivě sleduje, jak jednotlivé členské země naplňují soustavu Natura 2000.
Odpovídal dále na otázku, zda a z jakých důvodů je možné již vyhlášenou lokalitu ze soustavy vyjmout (výjimečně ano, se schválením ze strany EK a za splnění konkrétních kritérií) či jak je to s ochranou druhů a přírodních stanovišť mimo soustavu Natura (i tyto se sledují a jsou důležité).
Následně si vzal slovo opět Karel Chobot a společně s Ivou Hönigovou posluchačům ukázali, jak jsou obě evropské směrnice v praxi naplňovány a jak se související úsilí projevuje v české přírodě (zejména z hlediska stavu předmětů ochrany) a především, co MŽP a AOPK ČR dělají a plánují, aby vše fungovalo. Zmínili tak i další projekty, které s projektem Jedna příroda přímo souvisejí, doplňují ho nebo z něj budou moci vycházet, jako například projekty Monitoring a mapování vybraných druhů rostlin a živočichů a inventarizace maloplošných zvláště chráněných území v národně významných územích v České republice a ISOP 2 – Informační systém ochrany přírody ČR 2 – nástroj podpory hodnocení stavu chráněných území a chráněných druhů.
Z prezentace o aktuálních tématech, kdy Iva Hönigová představila adaptivní managementový cyklus podpořený řadou projektů vč. projektu Jedna příroda
Seminář o soustavě Natura 2000 budeme v průběhu následujících let opakovat. Pracovníkům orgánů ochrany přírody se zájmem o další vzdělávání doporučujeme sledovat naše stránky (zejména stránku Vzdělávání). Nebo je možné kontaktovat kolegyni Annu Příkopovou, anna.prikopova@nature.cz, která si zájemce zapíše a následně jim zašle pozvánku v okamžiku, kdy připravíme další seminář.
Program webináře (pdf)