Během dvou horkých dnů 17. a 18. června 2021 se v Třeboni uskutečnil náš již druhý odborný seminář, který se tentokrát věnoval funkci a hospodaření na rybnících. Na jeho uspořádání spolupracovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR s obecně prospěšnou společností ENKI.
Téměř 45 účastníků zejména z řad pracovníků ústředí i regionálních pracovišť AOPK ČR si první den vyslechli přednášky pětice odborníků z různých organizací a vzdělávacích institucí. Všichni se věnovali tématu rybníků, avšak z různých úhlů pohledu. Jednalo se o rybářské hospodaření, role rybníků v povodí, dočišťování odpadních vod, sedimenty či technicko-biomanipulační opatření.
Například RNDr. Jindřich Duras, Ph.D. z Povodí Vltavy ukázal, jak významné jsou rybníky jako prvky transformující látkové toky v krajině či jako důležitý funkční krajinný prvek. Ve druhé přednášce následně představil mimoprodukční funkce rybníků, umělých a přirozených mokřadů, biologických rybníků a role obsádek, účinnost sezónní dynamiky, vazbu na celkový stav povodí či potenciál biodegradace organických mikropolutantů.
Doc. RNDr. Jan Pokorný, CSc. ředitel odborně prospěšné společnosti ENKI, se ve svém příspěvku věnoval otázce rybníků z pohledu ekosystémových služeb, které poskytují.
Druhý den se účastníci a většina přednášejících přesunuli do terénu, přesněji k rybníku Rod, který je součástí evropsky významné lokality Nadějská soustava. Zástupci ENKI provedli konkrétní ukázky, jak lze hodnotit stav rybníků: jejich průhlednost, výskyt a složení zooplanktonu, obsah kyslíku, reakce vody (PH) a přítomnost planktonofágních druhů ryb.
Věříme, že si účastníci z obou dnů odnesli mnoho zajímavých a poučných znalostí, které využijí při hodnocení stavu rybníků a nastavení péče v různých částech České republiky.
Odebírání vzorků pro hodnocení stavu rybníků. Foto: Jana Javorská