Do konce letošního roku dokončíme výběr míst, na nichž bude ve spolupráci s vlastníky pozemků a pod dohledem regionálních pracovníků Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) zavedena lesní pastva coby nástroj obnovy světlého lesa jakožto cílového biotopu. V následujících odstavcích popisujeme celý proces, jakým způsobem byly lokality vybírány, jaká byla kritéria výběru a kde se nakonec díky projektu Jedna příroda bude pást.
Vyraná plocha určená pro lesní pastvu v evropsky významné lokalitě Údolí Jihlavy. Foto: Tereza Kočárková
Již na konci loňského roku jsme oslovili jednotlivá regionální pracoviště AOPK ČR s dotazem, zda mají zájem a potřebu zavést lesní pastvu na některé z lokalit v jejich gesci. Na základě výsledků předběžného dotazníkové šetření jsme vybrali čtyři evropsky významné lokality ve správě čtyř různých regionálních pracovišť, které nejlépe odpovídaly cílům stanoveným projektem Jedna příroda.
Při výběru lokalit byl jako jedna z hlavních podmínek zohledněn druh pozemku definovaný podle Katastru nemovitostí (viz stránka Číselníky k nemovitosti). Vzhledem k tomu, že je pastva v lese v České republice zákonem omezena (pro historický kontext viz stránka o lesní pastvě), bylo nezbytné plochy vybírat tak, aby kvůli aktivitám projektu nedošlo k porušení či rozporu se zákonem.
V potaz tedy přicházela primárně území vedená v Katastru jako trvalý travní porost či ostatní plocha, avšak s výrazným charakterem lesního biotopu (např. v pokročilé fázi sukcesního procesu).
Zvláštní případ představovaly lesní pozemky, potažmo jejich podkategorie tzv. lesy zvláštního určení, ve kterých je v určitých případech (dle § 36 lesního zákona) možné zažádat o výjimku umožňující provádět opatření odchylující se od některých ustanovení lesního zákona. Musí se ovšem jednat o opatření prioritně podporující význam, resp. účel specifické funkce lesa, pro něž byly lesy právě do zmíněné kategorie lesa zařazeny. Protože účelem lesů zvláštního určení v evropsky významných lokalitách je primárně ochrana přírody a biodiverzity, lze na lesní pastvu hospodářských zvířat výše zmiňovanou zákonnou výjimku uplatnit.
Důležitým kritériem byla také vlastnická struktura vybraných ploch. Pokud se na území evropsky významné lokality provádí jakékoliv opatření, je zapotřebí mít souhlas vlastníka pozemku. V případě pastvy hospodářských zvířat v lesích zvláštního určení je navíc nezbytná jeho aktivní součinnost, neboť je to právě vlastník, kdo je oprávněn požádat o výše popsanou výjimku ze zákona.
Zohlednili jsme rovněž například dostupnost zhotovitele, zda je v daném místě někdo schopen lesní pastvu zajistit, dále přístup na lokalitu, rozlohu a stav lokality či nároky cílového biotopu a předmětu ochrany. Důležité bylo také, aby navrhované opatření bylo v souladu s plánovací dokumentací (Souhrnem doporučených opatření, Plánem péče) na jejímž základě je možné o výjimku požádat.
Označené stromy určené k pokácení jako součást přípravy plochy v evropsky významné lokalitě Oblík – Srdov – Brník na zajištění lesní pastvy. Foto: Tereza Kočárková
Po pečlivém posouzení všech návrhů jsme vybrali plochy:
Nezbytné přípravné práce by na většině lokalit měly proběhnout v průběhu letošní zimy a s výjimkou evropsky významné lokality Střední povltaví u Drbákova, kde jsou práce pozdrženy pravidelnou aktualizací plánu péče, by se se samotnou lesní pastvou mělo začít hned z jara příští rok.
Bližší informace, jak v přípravách provádění lesní pastvy na jednotlivých lokalitách pokračujeme, přineseme na našich stránkách.