Lucie Hüblová a Jan Frouz z naší partnerské organizace, Biologického centra AV ČR, v. v. i. – Výzkumné infrastruktury SoWa zveřejnili v prestižním odborném časopise Journal of Environmental Management článek o odlišném vlivu jehličnatých a listnatých stromů na ukládání uhlíku v půdě při výsadbě stromů na lesních, zemědělských či těžce narušených půdách výsypek.
Autoři v textu ukazují, že vhodná volba dřevin za účelem hromadění uhlíku v půdě velmi závisí na podmínkách daného místa a na historii jeho předchozího využívání.
Například dřeviny, které produkují snadno rozložitelný opad, tedy listnaté dřeviny a zejména pak ty fixující vzdušný dusík, podporují rychlé hromadění půdní organické hmoty na výsypkách a podobných degradovaných substrátech, zvláště pak mají-li vyšší pH a vyšší obsah jílu. Naopak jehličnaté dřeviny, jejichž opad se obtížně rozkládá, hromadí více uhlíku v lesní půdě tam, kde i předchozí kulturou byl les a zejména pak na půdách kyselých a písčitých.
Zveřejněná studie poskytuje vodítko pro vhodnou volbu dřevin umožňující maximalizovat hromadění uhlíku v půdě a biomase, a napomoci tak nejen mitigaci globální klimatické změny, ale i podpoře dalších ekosystémových funkcí (např. retence vody v půdě aj.), které jsou na množství organické hmoty v půdě závislé a jsou důležité z pohledu adaptace na klimatickou změnu.
Obrázek zobrazující relativní rozdíly v hromadění C pod listnatými vs. jehličnatými stromy v závislosti na předchozím využití půdy, pH půdy a textuře půdy.