Jedním z důležitých aspektů hodnocení ekosystémových služeb je vnímání přínosů přírody různými skupinami obyvatel a aktérů. Proto dochází k rozvoji participativních metod mapování a modelování služeb ekosystémů. Této problematice se věnoval Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe v projektu Participativní modelování hodnot ekosystémových služeb ve zvláště chráněných územích, který podpořila Technologická agentura ČR z programu ÉTA.
Cílem projektu je vytvoření podkladů pro mapování a modelování hodnot přírody CHKO, založené na prozkoumání současného a preferovaného budoucího stavu krajiny z pohledu místních aktérů a pilotně otestovat metodiku participativního mapování, která může v budoucnu sloužit jako nástroj k zapojení místních aktérů do procesu hodnocení přínosů přírody ve zvláště chráněných územích v České republice.
Pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, která je aplikačním garantem projektu, bude jako hlavní výstup projektu zpracována Metodika hodnocení ekosystémových služeb ve zvláště chráněných územích.
Podoba první webmapové aplikace projektu Participativní modelování hodnot ekosystémových služeb ve zvláště chráněných územích, autor aplikace: Petr Krpec
Setkání a následné online webináře zaměřené na participativní mapování ekosystémových služeb se uskutečnily v chráněných krajinných oblastech (CHKO) Moravský kras, Kokořínsko a Máchův kraj, Žďárské vrchy a Šumava.
Zatímco na podzim roku 2019 se jednalo o semináře s osobní účastí, v roce 2020 se setkání s odborníky, zastupiteli měst a obcí, zemědělci, podnikateli, zástupci Lesů ČR, rybáři, zástupci orgánů ochrany přírody či neziskové organizace proměnilo v online webináře na platformě Zoom.
Na čtyřech webinářích proběhla prezentace projektu a výsledků z předchozích seminářů uskutečněných na podzim roku 2019, ve kterých výše uvedení místní aktéři kvalitativně hodnotili přínosy přírody dané CHKO, scénáře aktivit, které jsou z jejich pohledu potřeba v území uskutečnit a zároveň zhodnotit jejich případný dopad na území.
Následně byly představeny aktivity, které měly za cíl zhodnotit vnímání přínosů přírody prostřednictvím metod participativního mapování a modelování. Proběhla ukázka práce s jednoduchými webmapovými aplikacemi, do kterých mohli samotní účastnící zakreslovat stěžejní místa, která z jejich pohledu poskytují nebo mají potenciál poskytovat vybrané přínosy přírody a kde je potřeba změnit využití území a případně jakým způsobem ho změnit.
Uvedené postupy budou součástí připravované metodiky a budou k dispozici k využití jak v sektoru ochrany přírody, tak v dalších projektech včetně projektu Jedna příroda, tedy Integrovaného projektu LIFE o soustavě Natura 2000 v České republice.
Ukázka výsledků z mapování v CHKO Moravský kras, autor map: Petr Krpec
Autoři: Mgr. Ivana Žížalová, Mgr. et Mgr. Petr Krpec, Mgr. Davina Elena Vačkářová, Ph.D.