V polovině února se setkali zástupci Ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR s představiteli Evropské komise a během více než pěti hodin jednali o dostatečnosti soustavy Natura 2000 v České republice a zajišťování její ochrany. Došlo k výměně cenných informací ohledně často i docela rozdílného pohledu na konkrétní aspekty implementace evropského práva v ochraně přírody.
Setkání se uskutečnilo zejména díky ukončení dvouletého procesu prověřování vhodnosti Komisí indikovaných druhů a stanovišť, které by měly být součástí návrhu na doplnění seznamu evropsky významných lokalit v ČR. Zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) a Ministerstva životního prostředí (MŽP) představili výsledky odborného procesu, na jehož základě by mělo dojít k rozšíření předmětu ochrany u desítek stávajících evropsky významných lokalit.
Zástupci Evropské komise (EK) ocenili úsilí vložené do tohoto prověření a vzali na vědomí rozsah nynějšího odborného návrhu. Zároveň konstatovali, že bude ještě podroben interní diskusi a v nadcházejících týdnech poskytnou zástupcům České republiky zpětnou vazbu. Ministerstvo životního prostředí zdůraznilo, že otázku dostatečnosti soustavy Natura 2000 je nutné uzavřít a napřít další úsilí zejména do oblasti efektivní správy jednotlivých území a péče o ně tak, jak se mu věnuje i projekt Jedna příroda.
Představitelům EK byly také představeny očekávané „provozní“ změny v české soustavě Natura 2000, zejména kvůli vývoji stavu předmětu ochrany a nutnosti zpřesnit vedení hranic některých lokalit. Vše bude s EK včas předjednáno, aby se všechny změny mohly promítnout do jednotlivých standardních datových formulářů (tj. informačního systému, prostřednictvím kterého členské státy předávají Evropské komisi podrobné informace o dané evropsky významné lokalitě či ptačí oblasti).
Evropská komise dále vzala na vědomí pokrok ve vyhlašování tzv. zvláštních oblastí ochrany, chápané směrnicí „o stanovištích“ jako ty evropsky významné lokality, kde jsou (v povinné šestileté lhůtě) zajištěna veškerá nezbytná ochranná opatření (tedy jak legislativní, tak opatření týkající se péče nutné k udržení či zlepšení stavu předmětu ochrany).
Následně proběhla debata o stanovování cílů ochrany jednotlivých chráněných územích soustavy Natura 2000. Zástupci MŽP a AOPK ČR vysvětlili jejich přístup k plánování konkrétních managementových zásahů definovaných v plánovací dokumentaci, tzv. souhrnech doporučených opatření, zpracovávaných pro dané území a zveřejňovaných v jeho popisu v Ústředním seznamu ochrany přírody.
Lze předpokládat, že podobné setkání se uskuteční i v budoucnu, kdy budou diskutována i další témata.