Pod záštitou francouzského předsednictví Rady EU se 24. a 25. února 2022 se ve Štrasburku za účasti státní tajemnice francouzské ministryně pro ekologickou transformaci odpovědné za biologickou rozmanitost Bérangčre Abba, jejích evropských protějšků a zástupců Evropské komise, Evropského parlamentu a několika dalších organizací, včetně českých zástupců z Ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR konala konference o osvědčených postupech v péči o soustavu Natura 2000 a o její roli v rámci naplňování Strategie EU pro biologickou rozmanitost do roku 2030. Zástupci členských států se na ní shodli na klíčové roli této soustavy chráněných území pro ochranu biologické rozmanitosti a vyzvali ke znásobení úsilí v implementaci evropského práva v ochraně přírody.
Od roku 1992 vytváří Evropská unie na svém území největší síť chráněných přírodních území na světě nazvanou soustava Natura 2000. V doposud vyhlášených 28 000 evropsky významných lokalitách a ptačích oblastech je péče nastavena díky dialogu na místní úrovni a hledání rovnováhy mezi lidskou činností a snahou o zachování biologické rozmanitosti. Díky tomu došlo ke zlepšení stavu některých přírodních stanovišť a druhů v zájmu EU. Podle pravidelných zpráv o stavu přírody v EU (State of Nature, EEA, 2020) se přírodním stanovištím a druhům daří lépe, jsou-li chráněny v soustavě Natura 2000. I přesto však není biodiverzita evropského území v dobrém stavu a je třeba požadavky na její ochranu sledovat o mnoho intenzivněji skrz široké spektrum lidských činností a díky vynaložení mnohem více personálních i finančních kapacit. I proto mj. přijala Evropská komise v roce 2020 Strategii EU v oblasti ochrany biologické rozmanitosti. Jejím cílem je právě i posílení implementace soustavy Natura 2000 jako základního pilíře ochrany biodiverzity EU či iniciativa směřující k rozšíření soustavy chráněných území na vnitrostátní úrovni.
Konference se zúčastnili zástupci členských států, institucí EU a občanské společnosti včetně správců chráněných území a ekologických sdružení. Ve čtvrtek 24. února se uskutečnily tematické workshopy, které se věnovaly zejména výzvám řízení a mobilizace zúčastněných stran zajišťujících péči o soustavu Natura 2000, dále provádění konkrétních opatření k obnově stavu ekosystémů či optimalizaci financování. V pátek 25. února se potom konala tzv. ministerská sekce, na níž se formulovaly závěr konference. Paralelně k tomu probíhalo na plénu Evropského parlamentu představení konkrétních projektů dobré praxe ze členských států zaměřených na péči o soustavu Natura 2000. Za Českou republiku dostal šanci se představit i projekt Jedna příroda.
Vedoucí české delegace, náměstkyně ministryně životního prostředí Eva Volfová dodává: „Jsem velmi ráda, že se soustavě Natura 2000 dostalo takto důstojné oslavy. Konference je dokladem toho, že ochraně biodiverzity je na úrovni EU přikládána stále se zvyšující pozornost a že Natura 2000 je v tomto ohledu vnímána jako klíčový nástroj. To je zároveň i výzvou pro Českou republiku, abychom za touto ambicí nezůstali pozadu a aktivně přispěli k plnění cílů evropské strategie pro biodiverzitu.“
Převzato ze stránek www.mzp.cz.
Znění Štrasburské deklarace.