Evropská komise vydala 15. října 2010 souhrnnou hodnotící Zprávu o stavu a trendech u druhů a typů stanovišť chráněných podle směrnice o ptácích a směrnice o stanovištích za období 2013 až 2018, ve které se uvádí, že Evropská unie zatím nedokázala zastavit úbytek chráněných typů stanovišť a druhů vymezených dvěma směrnicemi, které jsou základními stavebními kameny soustavy Natura 2000.
Každých šest let musí členské státy EU zasílat v souladu s požadavky článku 12 směrnice o ptácích a článku 17 směrnice o stanovištích zprávu zejména o stavu jednotlivých stanovišť a druhů z hlediska ochrany a jejich trendech. Souhrnná říjnová zpráva odeslaná Evropskému parlamentu je již třetím hodnocením stavu z hlediska ochrany na úrovni EU.
Jedná se o nejrozsáhlejší a nejúplnější kontrolu stavu evropské přírody, která byla doposud v EU provedena. Zpráva slouží mj. k vyhodnocení provádění obou výše uvedených směrnic a je též východiskem pro měření dosažených cílů Strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti.
Podle zprávy zatím i přes všechna prováděná opatření (podporovaná na evropské úrovni například Programem LIFE, který je zdrojem finančních prostředků i pro náš projekt Jedna Příroda) tato bohužel nepostačují ke zlepšení stavu stanovišť a druhů z hlediska ochrany a úsilí v oblasti vynakládání potřebných investic do ochrany přírody je stále nedostatečné. Rostoucí hrozbu představují podle zprávy zejména dopady změny klimatu a s nimi související změny v přírodních ekosystémech.
Soustavu Natura 2000 podle údajů uvedených ve zprávě tvořilo v celé EU 27 852 lokalit na celkové ploše 1 358 125 km2, což představuje 17,9 % pevniny a 9,7 % mořských vod. Jako dílčí dobrou zprávu je možné vnímat zjištění, že od posledního vykazovaného období (2013) se více než zdvojnásobil počet vyhlášených zvláštních oblastí ochrany (tzv. SAC, která mají zajištěna nezbytná ochranná opatření) a rovněž vzrostl počet lokalit s přijatou plánovací dokumentací.
Celkové zhodnocení klade důraz na provedení změn při přijímání jednotlivých opatření, pokud má mít Evropa šanci obnovit biologickou rozmanitost, resp. zlepšit její stav do roku 2030.
Další hodnocení stavu přírody EU se plánuje v roce 2026.
Zprávu v českém jazyku najdete na stránce eur-lex.europa.eu.
Shrnutí zprávy obsahuje také brožura vydaná EK v angličtině na stránce ec.europa.eu.