Evropská komise vydala studii Bringing nature back through LIFE, která pojednává o vlivu Programu LIFE na přírodu a společnost v zemích Evropské unie.
Publikace obsahuje informace o různých projektech spolufinancovaných z Programu LIFE, sdílí praktické zkušenosti s konkrétními opatřeními ochrany přírody, která se prováděla v různých zemích. Autoři publikace věří, že popsané znalosti a zkušenosti mají velký význam pro tvorbu budoucích politik a že přispějí k dosažení ambiciózních cílů stanovených ve strategii EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030.
Ve studii jsou zmíněny také projekty z České republiky a Slovenska. Například díky projektu Butterflies CZ-SK (LIFE09 NAT/CZ/000364) se mj. podařilo obnovit tradiční mozaikové hospodaření na bohatých květnatých loukách z důvodu ochrany vzácných druhů motýlů (např. žluťáska barvoměnného a modráska černoskvrnného) a rozvinout nová agroenvironmentální opatření pro deset ohrožených druhů. Hlavními opatřeními byly vyčištění dlouho opuštěných luk a pastvin od náletových křovin, prořezávání živých plotů, prosvětlení okraje lesa, zavedení mozaikového sečení, zavední pastvy skotu, ovcí a koz i na špatně přístupných místech.
Mnoho dalších příkladů a důkazů o přínosech projektů spolufinancovaných z Programu LIFE lze najít v kompletní studii Bringing nature back through LIFE (pdf) nebo ve zkrácené podobě zpracované do brožury se stejným názvem (pdf).