První verzi Konsolidované vrstvy ekosystémů (KVES) sestavila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s CzechGlobe a Centrem výzkumu globální změny AV ČR v únoru 2013 jako podklad pro mapování ekosystémových služeb, který byl součástí projektu Integrované hodnocení ekosystémových služeb v České republice financovaného Technologickou agenturou ČR. V září 2021 díky projektu Jedna příroda byla Konsolidovaná vrstva ekosystémů aktualizována.
KVES je podrobná bezešvá vrstva krajinného pokryvu, která zahrnuje celé území ČR. Jako vstup se použila nejpodrobnější a nejaktuálnější data, která byla k dispozici. KVES dělí krajinný pokryv do 42 různých kategorií, jako jsou vodní síť, dopravní síť, hospodářské louky, aluviální louky, souvislá městská zástavba, orná půda a další. Těchto 42 kategorií spadá do sedmi širších skupin: urbánní systémy, zemědělské ekosystémy, travinné ekosystémy, lesní ekosystémy, mokřadní ekosystémy, vodní ekosystémy či území bez vegetace. Mapovací zrno se blíží detailu rozlišitelnému člověkem při terénním mapování.
Výsledná Konsolidovaná vrstva ekosystémů je kompilátem celkem šesti velmi detailních datových zdrojů. Pro aktualizaci KVES se použila zdrojová data: základní báze geografických dat České republiky – ZABAGED, veřejný registr půd – LPIS, data od Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů – ÚHÚL, data krajinného pokryvu Corine Land Cover European Environmental Agency (EEA), datová sada krajinného pokryvu v městských oblastech Urban Atlas od EEA a vrstva mapování biotopů (VMB) Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Kromě aktualizace starých dat obohatila novou verzi KVES datová sada hospodářských lesů a rozptýlené zeleně od ÚHÚL. Změnil se i postup tvorby kategorií vodní toky, dopravní síť či orná půda. Aktualizovaná verze by měla být přesnější, data by měla na sebe topologicky navazovat.
Hlavním vstupem se stala aktuální vrstva mapování biotopů (verze 2020). V segmentech přírodních biotopů dostala vrstva mapování biotopů přednost. Jelikož bylo nutno každou část území ČR ztotožnit s jednou ze 42 vymezených kategorií, museli se zpracovatelé aktualizované KVES vyrovnat s mozaikami, tedy segmenty, jež obsahují několik druhů biotopů. V případě mozaik do jednoho ha rozlohy přiřadili jejich segmenty k převládajícímu biotopu. Pokud byl poměr zastoupených biotopů 1:1, považovali celou mozaiku za ten biotop, který je podle hodnocení kvality v příznivějším stavu.
Příští generace KVES bude pravděpodobně založena na satelitních datech namísto vektorových z místních databází. Vizí pro KVES do budoucna je vývoj směrem k automatické aktualizaci, která může zvýšit frekvenci aktualizace dat. Cílem je dosáhnout vyšší přesnosti, spolehlivosti a kompatibility zdrojových dat.
Díky aktualizaci KVES, která je nedílnou součástí aktivit projektu Jedna příroda, bude možné kvalitněji hodnotit socio-ekonomické přínosy soustavy Natura 2000. Prakticky se tak jedná o nenahraditelný podklad pro hodnocení ekosystémových služeb využívaný různými subjekty pro výzkum nebo tvorbu krajinných studií.
Informace s metadaty o KVES jsou uvedeny na stránce metadata.nature.cz.
KVES je uveden na stránce Mapomat (Přírodní poměry).