Praha – V rámci aktivit integrovaného projektu LIFE pro soustavu Natura 2000 v ČR zvaného Jedna příroda uspořádalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ve spolupráci s Ústavem výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) dne 13. června 2023 v prostorách Akademie věd České republiky v Praze druhé zasedání Národní platformy pro ekosystémové služby (NPES). „Koncept ekosystémových služeb neboli přínosů přírody lidem, znám dlouho ze své lesnické práce a dobře si uvědomuji jeho důležitost,“ řekl na úvod setkání vrchní ředitel sekce ochrany přírody a krajiny MŽP Michal Servus.
„Koncept ekosystémových služeb neboli přínosů přírody lidem, znám dlouho ze své lesnické práce a dobře si uvědomuji jeho důležitost,“ řekl na úvod setkání vrchní ředitel sekce ochrany přírody a krajiny MŽP Michal Servus.
Na druhém setkání NPES byly představeny vybrané aspekty aktuálního dění ze světa ekosystémových služeb a související témata. Ladislav Miko (MŽP) prostřednictvím video zprávy představil přijatý Globální rámec pro biologickou rozmanitost. Ten byl schválen během českého předsednictví Radě EU na patnáctém zasedání konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti (COP 15). Detaily vyjednávání z kanadského Montrealu prezentovala Romana Jungwirth Březovská (CzechGlobe).
Alexandra Tamchynová (MŽP) představila a zhodnotila dokumentární film Hodnoty přírody a uvedla tematický videospot Ochrana přírody a ekosystémové služby. Zuzana Kövešlygety (AOPK) prezentovala moduly vzdělávání a e-learning v projektu Jedna příroda, který mohou využít i členové NPES. Adéla Hrubešová z Českého statistického úřadu (ČSÚ) shrnula současný vývoj ekosystémového účetnictví v ČR v návaznosti na unijní požadavky. Davina Vačkářová (CzechGlobe) představila Ecosystem Services Partnership – celosvětovou síť pro posílení spolupráce na výzkumu a využití ekosystémových služeb, kde by NPES měla do budoucna figurovat jako národní síť pro ekosystémové služby.
V rámci bloku věnovanému ukázkám hodnocení ekosystémových služeb představili Tereza Rumanová (Ostravská univerzita) a Marcela Klemensová (Arnika) hodnocení ekosystémových služeb nelesní zeleně na příkladu CHKO Poodří, Miroslav Hájek (Česká zemědělská univerzita v Praze) výzkum v oblasti ekosystémových služeb lesa a Kateřina Mácová (Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy) a Eva Horváthová (CzechGlobe) ukázky ekonomického oceňování ekosystémových služeb v projektu Jedna příroda. V poslední prezentaci představil Jan Daněk (CzechGlobe) vybrané příklady implementace konceptu ekosystémových služeb v zahraničí.
Odpolední část se uskutečnila formou kulatých diskuzních stolů. Účastníci měli možnost podrobněji diskutovat implementaci ekosystémových služeb v praxi. Konkrétně se zaměřili na to, jakých již bylo dosaženo úspěchů, co se naopak nedaří a na co je třeba se do budoucna zaměřit. Kromě samotné výměny názorů a sdílení dosavadních zkušeností budou výstupy diskusí v rámci kulatých stolů informovat tvůrce politik nebo mohou přinést i potenciální témata některého z dalších zasedání NPES. Třetí zasedání platformy je plánováno na jaro 2024.