Péče o evropsky významné lokality a ptačí oblasti, tedy evropsky chráněná území soustavy Natura 2000, se v České republice financuje z různých zdrojů. K národním a dlouhodobě významným patří Program péče o krajinu (PPK) a Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny (POPFK), přičemž žadatelé mohou získat až 100% příspěvek na konkrétní opatření, pořízení plánovací dokumentace či na zlepšení podmínek a stavu vybraných chráněných druhů rostlin a živočichů. Oba programy doplňuje ještě podprogram Správa nezcizitelného státního majetku v ZCHÚ (MaS) programu Rozvoj a obnova materiální technické základny systému řízení MŽP.
Pojďme se společně podívat na příklady, na co finanční prostředky z výše uvedených dotačních titulů v minulosti využila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), partner projektu Jedna příroda.
Lesy v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy, která je součástí rozsáhlé evropsky významné lokality Moravský kras, si zachovaly přirozený charakter. Značná část je proto ponechána samovolnému vývoji. Na jiných místech rezervace však stav stromů ovlivňuje mj. nekróza jasanů, okus zvěře či působení podkorního hmyzu, a mj. proto bylo třeba přistoupit k úpravě jeho druhové a prostorové struktury. V roce 2019 zajistili pracovníci Správy CHKO Moravský kras, regionálního pracoviště AOPK ČR, výstavbu nových oplocenek o délce 140 m, výsadbu dubu zimního, lípy malolisté a javoru klenu a ochranný nátěr 14 tisíc vysazených či zmlazených semenáčků. Všechna opatření podporující přirozenou obnovu lesa v hodnotě 190 000 Kč byla hrazena z PPK a MaS.
Hnědásek chrastavcový patří k nejohroženějším denním motýlům v Evropě. V České republice je zaznamenán pouze v západních Čechách, jako například v evropsky významné lokalitě U hájenky, kde se nachází čertkusové louky poskytující potravu housenkám hnědáska chrastavcového. V roce 2020 zajistila AOPK ČR nutné pokosení čertkusových luk na ploše jednoho hektaru, přičemž byla vynechána místa s koncentrovaným výskytem čertkusu lučního a především s hnízdy housenek hnědáska. Celková hodnota opatření se vyšplhala na 19 000 Kč bez DPH.
V evropsky významné lokalitě Karlova Studánka je chráněn kriticky ohrožený čolek karpatský, který obývá malé lesní tůně i kaluže ve středních a vyšších polohách. Živí se drobnými bezobratlými a v ČR se objevuje hlavně v karpatské oblasti a v Jeseníkách. V evropsky významné lokalitě Praděd jsou chráněny přirozené a přírodě blízké ekosystémy nejvyšších pohoří Hrubého Jeseníku. V roce 2020 mohla AOPK ČR díky částce 31 944 Kč z PPK vyrobit 40 kovových informačních tabulí s informacemi pro návštěvníky těchto chráněných území, a přispět tak ke zlepšení jejich povědomí o důvodech ochrany cenných přírodních společenstev.
V evropsky významné lokalitě Bystřina – Lužní potok je evidován výskyt evropsky chráněné perlorodky říční. Tok Lužního potoka byl v minulosti regulován, koryto napřímeno, zahloubeno a opevněno, což perlorodce říční vůbec neprospívá. V roce 2014 byla z prostředků POPFK v hodnotě 0,2 milionu Kč financována projektová dokumentace. Na jejím základě pak v roce 2016 zajistila AOPK ČR rozsáhlou revitalizaci potoka, zahrnující vybudování nového meandrujícího koryta, které perlorodce i ostatním vodním živočichům pomůže zlepšit podmínky pro jejich přežívání.
Největší česká populace kriticky ohroženého svinutce tenkého, drobného sladkovodního plže, se nachází v evropsky významné lokalitě Písečný rybník. Díky 2,3 milionu Kč získaných z POPFK mohla AOPK ČR v letech 2015–2016 zajistit rekonstrukci rybníka včetně úprav hráze, částečného odstranění stávajících betonových konstrukcí, vybudování nového vypouštěcího zařízení, loviště a kádiště a nahrazení starého schodiště novým. Zároveň se podařilo vytvořit mokřadní biotop, který poskytne vhodné životní prostředí tamějším obojživelníkům.
Další příklady (podobně jako detaily většiny výše uvedených) lze najít ve výročních zprávách AOPK ČR.