Tak jako každý rok jsme i letos v projektu Jedna příroda naplánovali celou řadu opatření zaměřených na zlepšení stavu druhů a přírodních stanovišť, které chráníme na jednotlivých územích evropské soustavy Natura 2000.
V současné době připravují regionální pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR přibližně 110 opatření vybraných na základě systému prioritizace péče, který vznikl v průběhu první fáze projektu. Naplánovaná opatření se uskuteční v 60 evropsky významných lokalitách (EVL) a třech ptačích oblastech (PO). Jejich předběžná předpokládaná hodnota se pohybuje kolem 10 mil. Kč.
Z hlediska nejohroženějších přírodních stanovišť se bude jednat například o lokality otevřených trávníků kontinentálních dun s paličkovcem a psinečkem (EVL Třeboňsko – střed, EVL Váté písky a EVL Kleneč), zásaditých slatinišť (EVL Žehuňsko a EVL V jezírkách), kontinentálních opadavých křovin s chasmofytickou vegetací silikátových skalnatých svahů (EVL Bořeň), polopřirozených suchých trávníků a facií křovin na vápnitých podložích (EVL Pouzdřanská step) či o vřesoviště nebo vápnité trávníky s formacemi jalovce obecného (EVL Beskydy). Ke zlepšení stavu těchto lokalit přispěje například odstranění nevhodných dřevin, sečení či pastva.
Čolek velký. Foto: Jiří Kmet
Zajištění vybraných opatření podpoří také určité druhy rostlin a živočichů. Bude se jednat například o umístění budek pro sýce rousného (PO Jizerské hory), obnovu a tvorbu tůní sloužících k podpoře čolka velkého (EVL Cihelna Kunín), pastvu pro podporu motýla přástevníka kostivalového (EVL Všechlapy – Kamýk, EVL Sinutec – Dlouhý kopec, EVL Hořenec – Číčov), odstranění nevhodných dřevin pro hvozdík písečný český (EVL Kleneč), péči o biotop a zlepšení jeho stavu pro mečík bahenní a seč pro hlízovec Loeselův (EVL Ruda).
Kromě již připravovaných opatření pro zlepšení podmínek vybraných stanovišť či druhů očekáváme plánování i dalších opatření v průběhu celé letošní sezóny. Současný výčet tak zdaleka není konečný.