Agentura ochrany přírody a krajiny ČR společně s Fakultou životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze uspořádala jubilejní 10. ročník konference k vybraným otázkám praktické ochrany přírody. Tématem letošního setkání odborníků byla Data v ochraně přírody.
AOPK ČR na konferenci představila nový Informační systém ochrany přírody 2.0 (ISOP), který připravuje ke spuštění v roce 2025. Komplexně rozvíji dosavadní systém, včetně integrace všech jeho částí do jednoho celku. Data z něj budou výhledově přístupná všem orgánům ochrany přírody. Hlavním přínosem databáze ISOP 2 bude možnost vyhodnotit péči na jednotlivých lokalitách, jinými slovy říci, kolik peněz je potřeba na daný rok pro chráněná území. Tato informace je naprosto klíčová, neboť již nyní víme, že potřebujeme na ochranu přírody více finančních prostředků, než je k dispozici, a je proto zásadní vědět, kde je potřeba péči prioritizovat.
Na konferenci proběhla také demonstrace některých příkladů dobré praxe ve shromažďování a zpracování dat. Přednášející se zabývali trendy v oblasti analýzy dat, včetně využití umělé inteligence. V posledním bloku se panelová diskuze věnovala tématu, zda má česká ochrana přírody k dispozici dat dostatek.
Pro Českou republiku je unikátní to, že data AOPK ČR jsou veřejně dostupná všem. Česká veřejnost může prohlížet a stahovat data o národně i mezinárodně chráněných územích či druzích, památných stromech, biotopech, rezervacích, geoparcích, mokřadech nebo migračních koridorech. Na webových stránkách AOPK ČR lze najít mnohem víc – prozkoumejte přírodu v České republice na tomto odkaze.
Součástí konference bylo i tradiční předání ceny AOPK, kterou letos obdrželi v kategorii Osobnost roku starosta Vrchlabí Jan Sobotka a v kategorii Počin roku filmaři a autoři přírodopisných dokumentů Planeta Praha (2022) a Jeseníky – království horské divočiny (2022).
Představení Georeportu – aplikace na zjištění překryvu konkrétního pozemku se zájmovými vrstvami AOPK
Celou konferenci Data v ochraně přírody je možné sledovat ze záznamu zde.
Pokud Vás zaujala role veřejnosti a lákal by Vás sběr dat, stáhněte si aplikaci BioLOG (Android, iOS), která pomáhá s určováním druhů v ČR. Chodíte do přírody a poznáváte ji? Lokalizujte, vyfoťte a zapište, co jste pozorovali přímo v terénu. Pomozte chránit přírodu a pošlete svá pozorování do centrální databáze výskytu druhů.
Jste nadšeným pozorovatelem ptáků? Od roku 2019 probíhá pod hlavičkou České společnosti ornitologické (ČSO) vždy v lednu každoroční sčítání ptáků. Program nazvaný Ptačí hodinka je určený široké veřejnosti a všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností.
Jezdíte rádi do Krkonoš? Podívejte se, kdy je v našem nejnavštěvovanějším národním parku nejvíce návštěvníku a kdy naopak nejméně. Správa KRNAP se dlouhodobě snaží skloubit potřeby turistů a potřeby ochrany přírody národního parku a projekt „Usměrnění veřejnosti vzhledem k zájmům ochrany přírody“ tomu významně napomáhá.