Projekt Jedna příroda byl pozván, aby na odborném sympoziu pořádaném „sesterským“ projektem s názvem „LIFE living Natura 2000“ prezentoval příklady efektivní komunikace a způsoby zvyšování povědomí o přínosech soustavy Natura 2000 a ekosystémových službách. Druhý summit Natura 2000 v Bruselu se konal ve dnech 8. až 9. listopadu na Stálém zastoupení Bavorska při EU. „Je pro nás velkým zadostiučiněním vidět úspěch českého projektu v mezinárodním měřítku a doufám, že to bude motivovat české žadatele, aby při plánování svých projektů více využívali finanční prostředky z unijního programu LIFE,“ uvedl Tomáš Kažmierski, předseda řídícího výboru projektu Jedna příroda a ředitele odboru finančních a dobrovolných nástrojů MŽP ČR.
Odborné sympozium nabídlo přednášky, příklady dobré praxe i úspěšné komunikace soustavy Natura 2000 stejně jako výstavu plakátů o projektech Natura 2000 v Bavorsku, Německu a dalších zemí EU. Radka Broumová, koordinátorka aktivit projektu, zdůraznila, že za úspěchem projektu v oblasti komunikace stojí společné úsilí kolegů a především jejich spolupráce v rámci příslušných partnerských institucí: „I když komunikace je pouze jednou z mnoha aktivit projektu Jedna příroda, podařilo se nám inspirovat kolegy z jiných zemí a podpořit další spolupráci v této oblasti.“
Zvláště zajímavé byly příspěvky ambasadorů soustavy Natura 2000 v Bavorsku. Tyto známé osobnosti, které pomohly oslovit různorodé publikum a zvýšit povědomí o ochraně biodiverzity v rámci soustavy Natura 2000, například herečka Pia Amofa-Antwi, ornitoložka Dr. Auguste von Bayern a horolezec Alexander Huber, nabídly různé přístupy k efektivní komunikaci v ochraně přírody.
Večerní recepce nabídla slavnostní projevy vysokých politických představitelů EU a Bavorska, včetně oficiálního přivítání Michaela Hinterdoblerema, ředitele Stálého zastoupení Svobodného státu Bavorsko při EU, videozprávu Virginijuse Sinkevičiuse, evropského Komisaře pro životní prostředí, oceány a rybolov a prezentace Patricka Anthony Childa, zástupce ředitele Generálního ředitelství pro životní prostředí Evropské komise. Vrcholem večera byla premiéra krátkého dokumentu „Ganz meine Natur“ o soustavě Natura 2000 v Bavorsku (k dispozici ke zhlédnutí na YouTube s anglickými titulky).
„LIFE living Natura 2000“ je projekt podporovaný EU, který se zaměřuje na komunikaci a evropské přírodní dědictví v Bavorsku. Podle motta „Ganz meine Natur“ je od roku 2017 v Bavorsku podporována komunikace, poznání a příznivé přijetí soustavy Natura 2000. Projekt realizovala Bavorská akademie pro ochranu přírody a krajiny (ANL) ve spolupráci s bavorským státním ministerstvem životního prostředí a ochrany spotřebitele (StMUV). Je spolufinancován německou spolkovou nadací pro životní prostředí a Bavorským fondem ochrany přírody.