Ve dnech 7. a 8. června byla zástupcům krajských úřadů představena metodika a proces hodnocení evropsky významných lokalit (EVL) v rámci soustavy chráněných území Natura 2000. Tato metodika vznikla v rámci projektu Jedna příroda a přináší možnosti, jak zhodnotit stav předmětů ochrany v konkrétních lokalitách. Krajské úřady pečují téměř o čtvrtinu rozlohy všech evropsky významných lokalit, jsou odpovědné za jejich péči, a tedy také významným uživatelem vzniklé metodiky.
První den workshopu byl zaměřen na odborné prezentace pracovníků Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) s přispěním Ministerstva životního prostředí (MŽP). Obsahem bylo zejména představení hodnocení stavu druhů živočichů, rostlin i stanovišť – popis obecných principů, limitů a jejich revize. Dále také vyhodnocování plnění plánované péče a představení studií na odbornou podporu managementu, které vznikly v rámci Jedné přírody. Předneseno bylo také téma možnosti využití datových zdrojů v ochraně přírody.
V rámci diskuze vyvstala témata, která jsou společná pro většinu krajů. Jedná se například o situaci, kdy neexistují záznamy o výskytu druhu, který je předmětem ochrany dané EVL. Za jakých okolností tedy může dojít ke zrušení EVL a lze tuto problematiku řešit také za pomocí představované metodiky? Metodika nepočítá s tím, že by předmětný druh na lokalitě nebyl. Pokud k tomu však dojde, tak prvním krokem je zajistit kvalitní monitoring a skutečně deklarovat, že druh na lokalitě není. Dalším potřebným krokem je zodpovědět otázku, z jakých důvodů se druh na lokalitě nevyskytuje. Nikdy neuvažujeme hned o zrušení EVL, spíše naopak k zachování či navrácení druhu. Pokud druh vymizel z důvodu absence péče, tak se uvažuje o repatriaci, případně o navržení péče tak, aby došlo k úspěšné rekolonizaci z okolí. Jiná situace je však v případě, že druh na lokalitě pravděpodobně nikdy nebyl a došlo tedy k chybnému vyhlášení lokality. Takové případy se v minulosti staly, avšak došlo postupně k nápravě a aktuálně jich je v ČR velmi málo, zároveň jsou předmětem řešení ze strany MŽP.
Dalším společným tématem k diskuzi bylo například využívání vrstvy mapování biotopů ČR, kterou zajišťuje AOPK. Často totiž dochází k chybám a nejasnostem, vrstva například uvádí na lokalitě ovsíkovou louku, reálně se však jedná o paseku. V takových případech je nutné chybu nahlásit na ústředí AOPK ČR, která zajistí revizi (kontakt: Eva Černínová, eva.cerninova@nature.cz).
Druhý den workshopu byl věnován terénní exkurzi ve vybraných EVL. Účastníky čekaly komentované prohlídky od pracovníků AOPK ČR, regionálního pracoviště CHKO Žďárské vrchy. Navštívené lokality demonstrovaly ukázky provedených či plánovaných opatření, které přispějí k obnově vegetace, či zlepšení vodního režimu na lokalitách.
Workshop předcházel jednání, která se v rámci projektu Jedna Příroda uskuteční na jednotlivých krajských úřadech, a jejichž náplní bude zejména diskuse o problematických lokalitách, určení překážek k dosažení dobrého stavu předmětu ochrany a o realizaci péče na těchto lokalitách. Jednání s krajskými úřady budou zahájena na konci tohoto roku a představují jednu z konkrétních implementačních aktivit v rámci projektu Jedna příroda, která se zaměřuje na monitoring a hodnocení stavu předmětů ochrany na úrovni lokalit.