V chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří se už dlouhá léta bojuje proti nepůvodním rostlinám, které ohrožují místní přírodu. Mezi ně patří například křídlatka, bolševník nebo kustovnice cizí. Cílem těchto opatření je zabránit jejich dalšímu šíření a postupně je zcela odstranit.
Zásahy probíhají v několika evropsky významných lokalitách (EVL), jako jsou Oblík – Srdov – Brník a Porta Bohemica. Například Oblík, kde se nachází i Národní přírodní rezervace (NPR), je výrazný čedičový vrch s výskytem mnoha zvláště chráněných druhů rostlin a bezobratlých. Na jeho jižních svazích byla už v 19. století vysazena kustovnice cizí (Lycium barbarum), která se postupně rozšířila na jihovýchodní úpatí kopce. Její výskyt se dnes úspěšně omezuje aplikací herbicidu na list. Spolu s ní se zde dříve vyskytovaly i výmladky akátu, které v posledním roce již nebyly nalezeny.
V údolí dolního Labe, které je chráněno jako evropsky významná lokalita Porta Bohemica, voda přinesla řadu invazních druhů rostlin. Přírodní památka Nebočadský luh je pozůstatek říčního ostrova s mohutnými vrbami a topoly. Území je bohaté na živiny a je zde dlouhodobě sledována a likvidována křídlatka. Aktuálně je v oblasti zmapováno 13 ploch s křídlatkou, která se likviduje postřikem ve dvou fázích během brzkého léta. Tento postup se ukázal jako velmi účinný, protože v této době nejsou rostliny ještě příliš vzrostlé a postřik se lépe aplikuje. Pokud by se křídlatka nekontrolovaně šířila, mohla by ovlivnit celou říční nivu v rámci její přirozené bioty i rázu krajiny.
Odstraňování invazních rostlin je finančně náročné. Loňská akce zahrnovala dvojí postřik na přibližně 150 plochách a celkové náklady dosáhly téměř 180 tisíc korun, které byly čerpány z Programu péče o krajinu a kofinancovány IP LIFE Jedna příroda.
Díky těmto opatřením se daří chránit jedinečnou přírodu Českého středohoří a zachovat ji pro budoucí generace.