V rámci aktivit projektu Jedna příroda bylo 27. – 28. 4. 2023 uspořádáno setkání mapovatelů aktualizace vrstvy mapování biotopů v Pardubicích. Dvoudenní program zahrnoval odborné přednášky, podrobné diskuze o metodických aspektech mapování a v neposlední řadě také terénní exkurzi, která účastníky setkání zavedla do nedaleké EVL Týnišťské Poorličí. Mapování biotopů je nezbytnou součástí Hodnocení stavu předmětů ochrany v soustavě Natura 2000.
Celodenní program začal úvodním diskurzem, kde byl shrnut význam mapování biotopů pro ochranu přírody v ČR a jedinečnost podrobného měřítka, ve kterém mapování probíhá. Dále byla mapovatelům představena nová koordinátorka mapování biotopů Mgr. Eva Černínová, která představuje propojení mezi mapovateli, jednotlivými regionálními garanty, metodickými garanty a Ústředím AOPK ČR.
V následujících příspěvcích byly rozebírány novinky v Metodice aktualizace vrstvy a byla komentována pracovní verze Metodiky pro rok 2023 včetně jednotlivých příloh (např. příloha 3 – revize seznamu zaznamenávaných druhů v rámci mapování). Celý program se nesl v duchu diskuze, předávání zkušeností s mapováním konkrétních biotopů, hodnocení jednotlivých sbíraných parametrů a také vymezování kompetencí mezi jednotlivými garanty a ústředím AOPK ČR.
Důležitou součástí programu byly i příspěvky, kde bylo demonstrováno, k čemu slouží data z mapování a proč je důležité mít aktuální údaje o výskytu a kvalitě biotopů – např. příspěvek Jonáše Gaigra představil nové hodnocení stanovištních předmětů ochrany EVL na úrovni předmětolokalit, které kromě dat z NDOP využívá především údaje z vrstvy mapování biotopů. Na závěr tedy bylo všem účastníkům akce zřejmé, že hodiny strávené v terénu nejsou zbytečně investovaným časem a že jejich pracně sbíraná data jsou opravdu využívána nejen v současnosti (např. reporting SDF pro Evropskou komisi), ale počítá se s nimi také do budoucnosti.
Druhý den akce patřil terénní exkurzi, kde byly představeny zejména biotopy, které mohou být mezi mapovateli hodnoceny různým způsobem, a proto je vhodné je posoudit v širším kolegiu a sjednotit tím subjektivní klasifikaci mapovatelů. Dále byly v rámci exkurze představeny lokality, kde je možné najít a zapsat ohrožené druhy, ačkoli se jedná o degradovaný biotop, který by do mapování vůbec nevstupoval anebo by se v něm výskyt ohrožených druhů neočekával – metodickými garanty zde bylo prezentováno jakým způsobem tyto situace vhodně řešit a standardizovat tak přístupy mezi jednotlivými mapujícími.
Letošní setkání mapovatelů se vydařilo a věříme, že maximálně splnilo očekávání, které od něho měli nejen organizátoři (Ústředí AOPK ČR), ale také regionální garanti a mapovatelé. Výsledky setkání se již tento rok projeví v revizi Metodiky aktualizace vrstvy mapování biotopů, která bude dostupná na portálu AOPK ČR (https://portal.nature.cz/).