Evropsky významná lokalita Žehuňsko leží na hranici Středočeského a Královéhradeckého kraje, na jižně orientované slínovcovém svahu Hradčanské kuesty, nad Žehuňským rybníkem. Území, kde probíhala lesní pastva, je zároveň součástí národní přírodní rezervace Kněžičky. Jedná se o typickou ukázku tzv. bílých strání se zdaleka viditelnými obnaženými plochami opuky v místech sesuvů. Zhruba polovinu rezervace tvoří bazifilní teplomilné doubravy, druhou polovinu širokolisté suché trávníky. Asi polovina rezervace leží uvnitř obory Kněžičky, polovina mimo ni, přičemž doubravy i trávníky jsou v obou částech zastoupeny přibližně stejným dílem.
Podle stabilního katastru (1841) byl kdysi les mimo oboru pastvinou s roztroušenými stromy. Pastva se zde udržela snad do konce 19. století. Po jejím útlumu zde les vznikl pravděpodobně částečně spontánně, tomu napovídá třeba vysoký podíl dubu pýřitého. Postupnou sukcesí se někdejší trávníky vyvinuly do dnešní podoby teplomilných doubrav. Dnes se tyto staré porosty začínají rozpadat a v jejich podrostu bují svída a babyka, které berou světlo citlivějším druhům bylinného patra, jakými jsou například plamének přímý nebo vstavač nachový a jiné orchideje.
Kvůli vytvoření vhodnějších podmínek pro tyto cílové druhy zde v předchozích letech bylo na několika místech vyřezáno keřového patro. Keře však rychle obrůstají a pastva by mohla tento proces zastavit nebo alespoň zpomalit. Pastva také omezí expandující trávy, které berou prostor konkurenčně slabším druhům. Proto jsme se rozhodli lesní pastvu vyzkoušet.
Nejprve bylo potřeba vyřešit legislativní stránku věci. Vzhledem k tomu, že se jedná o národní přírodní rezervaci, orgán státní správy lesů žádosti vyhověl. S přihlédnutím k dodavatelským možnostem jsme zvolili pastvu ovcí v mobilních oplůtcích, které se po vypasení jednotlivých částí postupně přesouvaly. Stádo bylo trvale pod dohledem zkušené pasačky. V srpnu 2023 a v srpnu 2024 bylo vypaseno po 8 ha lesa. Pastvy na této lokalitě byly provedeny v rámci integrovaného projektu LIFE „Jedna příroda“ z programu péče o krajinu, vynaložená částka činila 248 000 Kč první rok a 249 000 Kč druhý rok.
Během pastvy v roce 2023 jsme byli nuceni řešit úskalí rozpadajících se porostů. Došlo k ohrožení zvířat i pasačky padajícími stromy. Proto byly, převážně v koridorech pro vedení oplůtků, pokáceny rizikové stromy a některé, biologicky cenné stromy, ořezány na torzo, aby lesní pastva byla bezpečnější.
Irena Formanová