Letos v létě došlo k významnému průlomu v oblasti ochrany životního prostředí v Evropské unii. Nařízení o obnově přírody (Nature Restoration Law, NRL), které ukládá členským státům splnit své mezinárodní povinnosti v oblasti ochrany přírody, se stalo právně závazným. Toto nařízení stanovuje konkrétní, měřitelné a právně vymahatelné cíle pro obnovu přírody, které musí jednotlivé státy postupně naplňovat.
Nařízení bylo schváleno Evropským parlamentem a Radou EU pod číslem 2024/1991 na konci června tohoto roku, oficiálně publikováno v Úředním věstníku EU na konci července a k 18. srpnu 2024 vstoupilo v platnost.[1] Pro Českou republiku a ostatní členské státy to znamená povinnost zavést opatření na obnovu ekosystémů, která budou součástí Národních plánů na obnovu přírody. Tyto plány, připravované právě na národní úrovni, mají zajistit dlouhodobou, systematickou a účinnou obnovu narušených funkcí přírody.
Česká republika má nyní dva roky na vypracování svého návrhu Národního plánu na obnovu přírody, který bude obsahovat konkrétní opatření na obnovu nařízením vyčtených ekosystémů (sídelní, říční, zemědělské, lesní) a dalších cílových fenoménů (evropská přírodní stanoviště a druhy, populace opylovačů), která budou muset reflektovat národní podmínky a potřeby. Ačkoliv jednotný formát plánu připravuje Evropská komise, jeho náplň bude muset v souladu s nařízením a pro plnění cílů jím stanovených určit každý členský stát, tak aby došlo k výběru metod a opatření, která budou nejlépe fungovat v našich vnitrostátních podmínkách.
Před Ministerstvem životního prostředí, v jehož gesci nařízení je, stojí nemalá výzva. Nařízení bude třeba přizpůsobit stávající legislativu a mj. identifikovat, kde jsou třeba změny. Kromě toho bude nutné právně ukotvit samotný Národní plán na obnovu přírody, jeho postavení, způsob jeho implementace či obecně vztahy obnovy přírody s existujícími nástroji, majícími relevanci pro působnost nařízení.
Ministerstvo životního prostředí již zahájilo přípravu Národního plánu na obnovu přírody a ustanovilo několik pracovních skupin, které se zaměří na specifické oblasti nařízení a budou plnit roli poradního orgánu pro identifikaci opatření na obnovu přírody a jejich provádění. Do těchto skupin je zapojeno přibližně 90 subjektů, včetně odborníků z řad ministerstev, státních i nestátních organizací a expertů z akademické sféry. K přijímání strategických rozhodnutí ohledně obsahu plánu slouží zastřešující horizontální koordinační platforma; podklady pro její činnost bude připravovat pět expertních skupin, které jsou rozděleny dle tematických článků nařízení a průřezová ad hoc expertní skupina pro nástroje implementace a financování. První setkání těchto tematických skupin je plánováno na říjen 2024, kdy se začne pomalu formovat prvotní podoba Národního plánu, resp. budou identifikována a diskutována konkrétní opatření, která by v nařízením daných oblastech měla přispět ke zlepšení stavu přírody.
Za účelem seznámení širší veřejnosti s obsahem a zamýšlenou implementační strukturou se konal dne 13. září 2024 on-line webinář, který proběhl pod společnou záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství ČR. Tento webinář byl kromě zástupců v jednotlivých pracovních skupinách určen též odborné i laické veřejnosti, která se zajímá o ochranu přírody a její obnovu.
V případě zájmu o zaslání záznamu z webináře můžete kontaktovat Ministerstvo životního prostředí a jeho tým obnovy přírody na emailové adrese nature@mzp.cz.
Příprava Národního plánu na obnovu přírody bude složitý a náročný proces, který vyžaduje spolupráci mnoha aktérů, na druhou stranu se obnova přírody, mj. ve světle současných extrémních projevů počasí a omezené schopnosti krajiny přispět k jejich zmírnění, jeví jako neoddiskutovatelně potřebná. Ačkoli je výčet cílů a povinností v nařízení početný, tento předpis může významně napomoci naší krajině, aby se zotavila z negativních zásahů, které v ní v minulosti proběhly, a aby nám byla v co největší míře nápomocná právě při zvládání projevů změny klimatu.
O dalším vývoji implementace nařízení o obnově přírody bude veřejnost průběžně informována. Věříme, že společným dialogem, nejen v rámci pracovních skupin, bude možné naleznout shodu nad skutečně účinnými opatřeními pro ochranu a obnovu naší přírody, která nezůstanou jen „na papíře“. Spolupráce odborníků, institucí i veřejnosti, pro kterou Ministerstvo životního prostředí vytváří v modelu tvorby Národního plánu na obnovu přírody podmínky, je zcela jistě fundamentálním základem pro to, aby tato ambiciózní snaha přinesla skutečné a trvalé výsledky pro naše životní prostředí.
[1] Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1991, o obnově přírody. Dostupné: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=OJ:L_202401991