Koncem loňského roku nás pozvali kolegové z kyperského Ministerstva zemědělství, rozvoje venkova a životního prostředí Kyperské republiky na návštěvu za účelem sdílení zkušeností a postupů v souvislosti s implementací směrnice Rady 92/43/EHS o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin a také výměny informací o projektech obou států v rámci programu IP LIFE. Na přelomu ledna a února 2025 se proto zástupci Ministerstva životního prostředí České republiky (MŽP) a Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK) vydali na tento středomořský ostrov.
První den naší návštěvy jsme se vydali na terénní exkurzi. Začali jsme návštěvou Alykes Larnakas – slaných jezer poblíž letiště v Larnace, která jsou významnou zastávkou nebo i cílem tažných ptáků. Hlavním lákadlem jsou plameňáci růžoví (Phoenicopterus roseus), kteří zde obvykle od listopadu do března zimují, ale narazit zde můžeme i na husice liščí (Tadorna tadorna), potápky roháče (Podiceps cristatus) a další. Problém zde představuje přítomnost letiště a s tím související hrozba střetu s ptáky, ale také znečištění, rostoucí turismus, úbytek vody v důsledku klimatických změn či developerská výstavba. Druhou lokalitou byl národní park Kavo Gkreko, kde jsme si prohlédli návštěvnické centrum a následně se vydali na pobřeží. Problém pro tuto lokalitu představuje písečná pláž, která je umístěna hned za hranicí národního parku, bylo kvůli ní odstraněno ze dna množství velkých kamenů (a tedy přirozeného prostředí pro mořský život, který také spadá do soustavy Natura 2000), a zároveň jejíž návštěvníci chodí na procházky na území NP často mimo vyhrazené cesty, čímž poškozují přírodní stanoviště. Během exkurze probíhala diskuse o možnostech, jak tato rizika zmírnit a zajistit dlouhodobou ochranu těchto unikátních míst.
Druhý den již probíhaly přednášky a diskuse o tom, jak jsou chráněná území spravována na Kypru a v České republice. Z kyperské strany se zúčastnili zástupci Ministerstva zemědělství, rozvoje venkova a životního prostředí, Ministerstva lesnictví, Ministerstva rybolovu a mořského výzkumu a dále zástupci Frederickovy univerzity a neziskových organizací. Byly představeny plány péče, systémy monitoringu a posuzování vlivů na přírodu. Česká republika zde prezentovala i svůj projekt Jedna příroda, který se zaměřuje na zlepšení ochrany přírodně cenných lokalit.
Poslední den setkání byl zaměřen na odbornou diskusi mezi zástupci ministerstev a agentur obou zemí. Hlavními tématy byly konkrétní nástroje pro ochranu přírody, procesy monitoringu a plánování péče o chráněná území. Velký prostor byl věnován i hodnocení vlivů nových projektů na chráněná území.
Naše návštěva přispěla odborníkům z obou zemí především výměnnou cenných zkušeností a inspirací v ochraně přírody. Již nyní se plánuje podzimní reciproční setkání v České republice, kde budou diskuse pokračovat a rozšíří se o další témata, jako je komunikace s vlastníky pozemků v chráněných oblastech.
Česká republika pomohla Kyperské republice s nastavením administrativních nástrojů pro ochranu přírody a navázala nové kontakty nejen mezi ministerstvy, ale také s akademickou sférou a neziskovými organizacemi. Velký zájem vzbudila přednáška o hodnocení stavu předmětu ochrany na úrovni EVL (součástí ISOP).