V loňském roce jsme díky projektu Jedna příroda zahájili přípravy jednoho z opatření zaměřeného na tradiční, avšak v dnešní době opomíjený, způsob lesního hospodaření – pařezení.
Pařezinová plocha v evropsky významné lokalitě Hodonínská doubrava téměř rok po provedení prosvětlovacího zásahu (foto: Tereza Kočárková)
Po pečlivém výběru lokalit a vyznačení konkrétních ploch následoval sběr dat, jehož cílem je zhodnotit výchozí stav jednotlivých lokalit před provedením zásahů. Aktuální data, sebraná odborníky na taxonomické skupiny cévnatých rostlin, živočichů a hub, poslouží jako pomyslná startovní čára k hodnocení vývoje jednotlivých lokalit.
Na Jižní Moravě, coby kamenem dohodil od města Hodonína v evropsky významné lokalitě Hodonínská doubrava a v srdci Českého Krasu v evropsky významné lokalitě (EVL) Karlštejn – Koda, v téměř zapomenutých porostech člověkem dříve s láskou opečovávaných dubohabřin, konečně nadešel čas na provedení samotných managementových zásahů.
V Hodonínské doubravě jsme ve spolupráci s vlastníkem, Lesy České republiky, s. p. zajistili úvodní prosvětlení porostu již na přelomu loňského roku. Na tato opatření pak vlastník navázal vybudováním oplocenek, které poslouží jako preventivní opatření proti škodám způsobeným zvěří.
Naproti tomu na „Vysoké stráni“ v NPR Karlštejn (EVL Karlštejn – Koda), která je majetkem AOPK ČR, v loňském roce započaté přípravy pokračovaly v průběhu letošní sezóny a samotné zásahy budou provedeny až na sklonku tohoto roku. Během příprav zde došlo zejména k vyznačení budoucích výstavků a plánování následných terénních zásahů.
Dodatečně jsme identifikovali vhodný porost v NPR Koda (EVL Karlštejn – Koda), kde by přípravné práce završené managementovým zásahem měly být dokončeny rovněž ke konci roku 2021.
Na všech zmíněných lokalitách dojde nejprve k tzv. uvolnění výstavků (viz stránka o pařezení), které spočívá v odstranění konkurenčního porostu v bezprostřední blízkosti výstavku tak, aby strom získal co nejvíce prostoru pro nerušený růst a rozvoj kořenů i koruny. Ostatní porost se proředí, tedy prořeže dle potřeby tak, aby se otevřelo korunové patro a les byl více prosvětlen.
Cílový stav porostu je na jednotlivých lokalitách stanoven na přibližně 120 výstavků na hektar. Ponechané stromy by v budoucnu měly přispět k postupné a přirozené obnově porostů. Měly by být zdrojem generativního (semenného) zmlazení, a zajistit tak vznik věkově rozrůzněného porostu včetně budoucích výstavků.
Kromě ponechaných výstavků budou v průběhu přípravné fáze ostatní stromy z porostu odstraněny, les se pak bude obnovovat semeny i vegetativně pomocí výmladků vyrůstajících ze zbylých pařezů. A právě z uvedených důvodů se v případě tohoto opatření hovoří o „výmladkovém hospodaření“ nebo „pařezení“.
V návaznosti na samotné prosvětlovací zásahy budou v průběhu nadcházející zimy, v závislosti na počasí, na zbývajících lokalitách rovněž nainstalovány oplocenky, které by měly zamezit poškození budoucího zmlazení spárkatou zvěří, ať už okusem či vyrýváním žaludů znemožňujícím jejich následné klíčení.
Pařezinové lokality budeme v následujících letech pečlivě monitorovat a ve spolupráci s odborníky sledovat jejich následný vývoj.