Převážná část evropsky významné lokality (EVL) Hradiště je vojenským prostorem aktivně využívaným především k výcviku české armády a mezinárodní spolupráci. Menší část leží mimo vojenský prostor a právě na této ploše se v roce 2020 díky projektu Jedna příroda podařilo vyhloubit tůně, vysadit či oplotit tamější duby a jedle, zajistit pastvu ovcí a koní a provést další důležitá opatření, která zlepšují stav předmětů ochrany v tomto evropsky chráněném území.
EVL Hradiště se rozkládá na ploše 33 159 ha od Andělské Hory ze západu po Maštov k východu, od Klášterce nad Ohří ze severu po Bochov k jihu. Nachází se v nadmořské výšce od 240 do 934 m n. m. Území je charakteristické především svými bučinami na sutěmi pokrytých, strmých a těžko obhospodařovaných svazích. Údolí řeky Ohře tvoří největší souvislý listnatý lesní porost v severozápadních Čechách. Dnes již opuštěné vysokokmenné ovocné sady s druhově bohatými lučními společenstvy jsou velmi významným krajinářským elementem a velmi vhodným biotopem pro řadu ohrožených druhů.
Nejdůležitějšími a unikátními chráněnými zde žijícími druhy jsou například užovka stromová, užovka podplamatá, ještěrka zelená, kuňka obecná nebo čolek velký. Nachází se zde také například jedna z nejbohatších lokalit v ČR koniklece otevřeného.
Koniklec otevřený. Foto: Aleš Zvára, Pladias.cz
V průběhu roku zajistilo regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Slavkovský les realizaci různých opatření.
Na Bražeckých pastvinách se vyhrabávaly mechorosty a stařina, aby se dařilo suchým stepním trávníkům, které se zde mozaikově vyskytují a kde roste kriticky ohrožený hořeček drsný. Aby se dočasně zabránilo sešlapu a okusu kvetoucích hořečků, byly rostliny navíc oploceny elektrickým ohradníkem.
Na lokalitách Lučinský vrch a Šibeniční vrch probíhala na 15 ha pastva ovcí a koní a strojové sečení výmladků trnek na podporu ovsíkových luk a suchých stepních trávníků.
Pastva koní v evropsky významné lokalitě Hradiště. Foto: Petr Jiskra
V Malém Hlavákově se rovněž stavěly oplocenky z důvodu individuální trvalé ochrany přirozeného zmlazení dubu, jalovce a třešně a podpory odrůstání přirozeného zmlazení bazifilních teplomilných doubrav.
Aby se zlepšil stav a doplnily se chybějící dřeviny květnatých bučin v Bučině u Kyselky, sázely se duby, jedle, třešně a buky v podrostu mateřských dřevin a v porostu se k zetlení ponechalo mrtvé dřevo, které slouží jako biotop pro celou řadu organismů. Mrtvé dřevo se nechalo i na Černém vrchu, kde zetlí a rozvolní husté a uniformní mladé lesní porosty, zejména zlepší stav tamějších květnatých bučin.
U Albeřických rybníků malé zemní rypadlo vyhloubilo deset tůní, každou o rozloze do 0,3 ha. Vznikl tak nový biotop pro kuňku obecnou a čolka velkého. Následovalo odstranění náletů trnek, ruční asanační sečení a mozaikové strojové sečení pro obnovu zarostlých ovsíkových luk a suchých stepních trávníků.
Vyhloubení tůní v evropsky významné lokalitě Hradiště. Foto: Petr Jiskra
Na území Jedliny došlo kromě individuální trvalé ochrany výsadby dubu, jedle, třešně, buku a jilmu, v porostech mateřských dřevin také k výstavbě několika oplocenek kolem plošného zmlazení dřevin a k nátěru kmenů odrostlejších stromků proti loupání. Všechna tato opatření napomáhají ke zvýšení biologické rozmanitosti a zlepšení stavu květnatých bučin.
U většiny zásahů byl patrný efekt již záhy po jejich provedení (např. po hloubení tůní, výřezech). U ostatních bude potřeba trpělivost, neboť jejich přínos se projeví až po delší době (jako v případě oplocenek či lesních výsadeb).
Všechna opatření se podařilo efektivně naplánovat, vzájemně skloubit, načasovat a ve finále odborně provést i díky aktivnímu zapojení zhotovitele a vlastníka pozemků, kde se zásahy uskutečnily. Velké poděkování tak patří divizi Karlovy Vary Vojenských lesů a statků ČR, s.p.