Téměř šedesáti pracovníkům ochrany přírody jsme na dvou květnových seminářích v Praze a Brně představili problematiku ekosystémových služeb, a pomohli tak nakročit směrem k vyšší využitelnosti konceptu hodnocení služeb a přínosů přírody v ochranářské praxi.
Na seminářích organizovaných Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) jsme se věnovali například následujícím otázkám:
Semináře byly součástí školícího modulu Hodnocení ekosystémových služeb, který pro projekt Jedna příroda vyvinuli pracovníci Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy (COŽP), Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe a Biologického centra AV ČR, v. v. i. – Výzkumné infrastruktury SoWa.
Školení ve zpracovaném rozsahu i zaměření je poměrně unikátním počinem, který nemá příliš obdob ani v zahraničí. Vnímáme jej jako nezbytný první krok k přemostění propasti mezi existujícími vědeckými poznatky, které jsou stále roztříštěné a málo se o nich mimo vědeckou obec ví, a jejich aplikací v praxi. Další úrovní může být jejich zapracování do „paragrafů“ vymezujících státní správu ochrany přírody či do strategických dokumentů napříč sektory. V současné době obsahuje koncept ekosystémových služeb (ES) již řada národních strategií jen v oblasti ochrany přírody. Naším cílem je, aby věda pomáhala přínosy přírody zviditelňovat, začleňovat je lépe do rozhodovacích procesů a umožnila tím lépe chránit běžné i vzácné ekosystémy, které jsou pro poskytování přínosů klíčové.
Program obou seminářů byl totožný. Úvod do hodnocení ekosystémových služeb, možnosti jeho využití a jeho historický vývoj představila Davina Vačkářová (CzechGlobe). Prof. Jan Frouz (SoWa) se následně věnoval možnostem a souvislostem biofyzikálního hodnocení ekosystémových služeb. Kateřina Mácová a Eva Horváthová (COŽP a CzechGlobe) představily ekosystémové služby z pohledu environmentální ekonomie. Jan Daněk (CzechGlobe) nastínil problematiku sociokulturního hodnocení ekosystémových služeb a související specifika skupiny nemateriální přínosů (kulturních služeb).
O obsah závěrečné části s názvem Ekosystémové služby pro praxi orgánů ochrany přírody se přednášející podělili. Kateřina Mácová uvedla téma ES v legislativě a strategiích ČR, na jehož zpracování spolupracovala s Janem Daňkem, Tomášem Görnerem (AOPK ČR) a Janem Melicharem (COŽP). Davina Vačkářová pro účastníky připravila interaktivní dotazník zaměřený na simulaci ekonomického (v Brně) či sociokulturního (v Praze) hodnocení ES. Bronislav Farkač z COŽP představil využití hodnocení ES pro komunikaci orgánů ochrany přírody.
Děkujeme účastníkům obou seminářů z řad pracovníků regionálních pracovišť AOPK ČR a krajských úřadů, kteří nám pomohli na základě své vlastní praxe a zkušeností prozkoumat možnosti a bariéry pro další prohloubení dialogu mezi vědou a praxí.
Získali jsme díky nim i mnoho inspirace, jak lze takové bariéry překonávat, což bude skutečně klíčové pro nastavení výstupů projektu v oblasti hodnocení ekosystémových služeb tak, abychom pomohli vědu a praxi v ochraně přírody lépe propojit.
Nestihli jste se přihlásit včas? Další semináře na stejné téma plánujeme i na příští rok 2023. Termíny včas zveřejníme, nebo sledujte stránku Modul Hodnocení ekosystémových služeb.
V říjnu 2022 navíc plánujeme spuštění e-learningového kurzu o hodnocení ekosystémových služeb. Doporučujeme opět sledovat naše stránky, tentokrát stránku E-learning.