Zajištění efektivní péče o cenná území soustavy Natura 2000 se podobně jako v jiných projektech LIFE opírá především o dlouhodobou spolupráci a dobré vztahy s vlastníky a nájemci pozemků v chráněných územích. Proto připravujeme metodickou příručku zaměřující se na komunikaci právě s těmi, kdo pečují o přírodu v první linii.
Vznikající materiál se opírá o dobré zkušenosti pracovníků z regionálních pracovišť Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR). Ptali jsme se jich na témata, která s uživateli pozemků řeší, na způsoby komunikace, které používají a které se jim osvědčují, i na typy vlastníků a dalších aktérů, jež mají vliv na stav a péči o předměty ochrany v chráněných územích. Na čtyřech pracovištích proběhly dokonce rozsáhlejší skupinové rozhovory. Podařilo se zjistit bližší specifika komunikace s různými typy vlastníků a nájemců pozemků nebo možná úskalí v této komunikaci. Velmi důležité bylo vyslechnout si i konkrétní doporučení, jak se s překážkami v jednání s určitými lidmi vypořádat, jak citlivě argumentovat a dosáhnout dohody.
Stejně důležitý, ne-li důležitější, je pohled samotných vlastníků a nájemců. I s nimi se v průběhu následujících měsíců sejdeme a budeme se ptát na jejich dobré i špatné zkušenosti se zástupci orgánů ochrany přírody a na jejich návrhy, co bychom mohli ve vzájemné komunikaci a spolupráci změnit k lepšímu.
Metodická příručka pro komunikaci s vlastníky a nájemci pozemků v chráněných územích se kromě konkrétních zjištění z českého prostředí bude inspirovat také zkušenostmi ze zahraničí a poznatky z odborné literatury.
Věříme, že tento dokument, který pro projekt Jedna příroda připravuje Centrum pro otázky životního prostředí ve spolupráci s AOPK ČR, budou ve své každodenní praxi při vyjednávání o zajištění péče o chráněná území využívat jak pracovníci regionálních pracovišť AOPK ČR, tak například i krajských úřadů, správ národních parků či úřadů vojenských újezdů.