Každoročně je říjen v kalendáři projektu Jedna příroda věnován nejdůležitějšímu setkání projektových pracovníků – monitorovací misi. Jedná se o setkání, kdy garanti jednotlivých aktivit shrnují postup za poslední rok monitorům ze společnosti ELMEN EEIG (pozn. dříve NEEMO – monitoruje průběh LIFE projektů).
Mise probíhala ve dnech 16. – 18. října 2023 v CHKO Třeboňsko, v krajině, která je známá svými rybníky, ale také lesy či rašeliništi. Jedná se také o významnou ptačí oblast, kde je v těchto dnech možné pozorovat hejna tažných ptáků.
Letošní setkání však bylo jedinečné ze dvou důvodů. Tím prvním je, že se jednalo o poslední každoroční monitorovací misi. Příští říjen se již projektoví pracovníci s monitory nesetkají a opět se tak stane až na konci projektu… Druhým důvodem byla přítomnost Giulie Carboni, desk officerky z Evropské výkonné agentury pro klima, infrastrukturu a životní prostředí (CINEA), kvůli které byla celá mise vedena v anglickém jazyce. Všichni garanti se však této výzvy zhostili statečně, své aktivity odprezentovali bez škobrtnutí a my jsme si tím také ověřili, že jsme na plánovanou zahraniční konferenci na konci projektu dobře připraveni.
Následující den nás přivítal lehkým mlžným oparem, kterým však už prosvitovaly sluneční paprsky. Naší první zastávkou na terénní části mise byla Národní přírodní rezervace Stará a Nová řeka, kde v nivě řeky Lužnice probíhá pastva divokých koní (Exmoorský pony) a praturů na podporu kuňky obecné (Bombina bombina). Zajímavostí je, že tato plocha je zarostlá chrasticí rákosovitou (Phalaris arundinacea), která kromě indolových alkaloidů obsahuje také halucinogenní tryptaminy (DMT), divokým koním ani praturům však zřejmě tyto látky nevadí a chrastici normálně spásají.
Během cesty kolem místních rybníků na další lokalitu jsme měli štěstí a zahlédli několik orlů mořských (Haliaeetus albicilla). Další zastávkou byla přírodní památka Branské doubí. Zde se nachází rozvolněný lesní porost s charakterem lesoparku a dominantním zastoupením dubu letního. Předměty ochrany jsou tesařík obrovský (Cerambyx cerdo) a páchník hnědý (Osmoderma eremita), jimž jsou uzpůsobena i realizovaná opatření, protože oba druhy potřebují pro přežití různověkou skladbu porostu včetně tlejícího dřeva starých stromů.
Po obědě jsme pokračovali na Slepičí vršek. Jedná se o písečnou dunu, která je dochovaným příkladem eolitické činnosti, zároveň jde o vzácný typ stanoviště – „otevřené trávníky kontinentálních dun s paličkovcem (Corynephorus) a psinečkem (Agrostis)“. Tato stanoviště jsou nejvíce ohrožena zvýšeným přísunem živin mající za následek zarůstání náletovými dřevinami nebo cíleným zalesňováním, což bylo patrné i zde a každý účastník exkurze dostal za úkol odstranit aspoň několik invazních ostružiníků.
Na závěr naší terénní exkurze jsme se prošli po hrázi rybníku Velký Tisý, ze které je výhled na ostrůvek, jež je hojně využíván jako hnízdiště či jen k odpočinku tažných ptáků. Díky dalekohledům jsme tak mohli obdivovat volavky bílé (Ardea alba) a popelavé (Ardea cinerea), jeřába popelavého (Grus grus), kormorány (Phalacrocorax carbo), či potápky roháče (Podiceps cristatus).
Poslední den naší mise byl pak věnován už jen nezbytným administrativním úkonům.
Děkujeme RP Jižní Čechy za organizaci a výběr lokalit terénní části mise a všem garantům aktivit, že se nezalekli výzvy, a i přes nabízenou pomoc sami odprezentovali své aktivity v anglickém jazyce. Děkujeme také Giulii Carboni a Michale Mariňákové za milou návštěvu a těšíme se na naše další shledání.