Evropská konference o ekosystémových službách se uskutečnila od 10. do 14. října v řeckém Heraklionu rámci sítě Partnerství pro ekosystémové služby (Ecosystem Service Partnership, ESP). Několik stovek účastníků z Evropy i odjinud zde představilo a diskutovalo nové poznatky a současný vývoj na poli výzkumu ekosystémových služeb (ES) a využití výzkumů v praxi.
Projekt Jedna příroda zastupovali na konferenci výzkumníci z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy (COŽP UK) a Czechglobe – Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, kteří prezentovali výsledky výzkumných aktivit integrovaného projektu.
Jan Daněk představil perspektivy různých aktérů týkající se bariér a možností využití konceptu ES v praxi. Přestože je řada aktérů nakloněna využití tohoto konceptu v praxi, stále existují bariéry, které většímu využití brání (např. znalosti, kapacity nebo dostupnost dat). Naopak šíření povědomí o ES, a to jak pro veřejnost, tak pro odborníky, by mohlo zlepšit podmínky pro využití konceptu ES v praxi různých institucí. Tomuto tématu se mj. věnovalo první setkání Národní platformy pro ekosystémové služby a rovněž na něj cílí několik dalších projektových aktivit (školení o ES pro OOP, filmový dokument o ES apod.)
Bronislav Farkač z COŽP UK ve svém příspěvku shrnul výzkum zaměřený na efektivní faktory klíčové pro funkční spolupráci ochrany přírody a místních aktérů v oblasti péče o přírodní lokality. V rámci příspěvku představil i metodiku, která na základě tohoto výzkumu vznikla a využívají ji pracovníci orgánů ochrany přírody.
Eva Horváthová představila probíhající výzkum vlivu ekosystémů na výrobní náklady pitné vody. Přirozené samočištění vody je jedna z nejdůležitějších ekosystémových služeb, která však často není vyjádřena v peněžních jednotkách. Z toho důvodu její hodnotu v rámci projektu Jedna příroda vyčíslujeme.
Kateřina Mácová ve dvou příspěvcích diskutovala faktory úspěchu a bariéry pro zahrnutí hodnocení ekosystémových služeb (ES) do rozhodování a legislativy v České republice. V projektu Jedna příroda vyvíjíme komplexní metodiku hodnocení ES. Daří se nám přitom zúročit zkušenosti všech členů týmu s vývojem předchozích českých metodik zabývajících se ekosystémovými funkcemi a procesy, službami a hodnotami přírody. V projektu máme také velký prostor k diskusi s potenciálními uživateli metodiky o jejich zkušenostech, představách a možnostech využití výstupů hodnocení v české praxi. Vývojem obdobných metodik se nyní zabývá i mnoho dalších evropských států, přičemž se ukazuje, že zkušenosti mnoha z nich jsou podobné jako ty naše: stále je na čem pracovat, aby se výsledky hodnocení ES využívaly v širší míře než dosud. ČR přitom patří k zemím, které mají dlouhou tradici ve zpracování metodických postupů podporujících hodnocení ES.
Kateřina Mácová diskutovala faktory úspěchu a bariéry pro zahrnutí hodnocení ekosystémových služeb (ES) do rozhodování a legislativy v České republice. Foto: Ecosystem Service Partnership
Davina Vačkářová se zaměřila na představení projektových aktivit v kontextu hodnocení a mapování ekosystémových služeb a jejich uplatnění v praxi na národní úrovni. Účastníci konference se tak měli možnost seznámit nejen s průběhem hodnocení a případovými studiemi, ale rovněž s ustavením Národní platformy pro ekosystémové služby a vznikajícím filmovým dokumentem o ekosystémových službách.
Konference proběhla hybridně s možností online účasti, většina účastníků byla však přítomná osobně. Díky tomu byla konference cennou příležitostí pro setkání s výzkumníky z jiných zemí a pro sdílení zkušeností ze spřízněných evropských projektů a iniciativ, jako jsou například integrované LIFE projekty LIFE IP 4 NATURA (Řecko), CleanEST (Estonsko) či Pandoteira (Kypr).
Řecká konference byla již v pořadí čtvrtá evropská konference ESP a navázala tak na předchozí globální i regionální konference o ekosystémových službách, které se konají pravidelně již 15 let.
Další fotogalerie