V průběhu listopadu proběhla druhá série participativních seminářů v projektu Jedna příroda ve Slavkovském lese, Třeboňsku a Křivoklátsku. Pozvali jsme opět zástupce širokého spektra oborů, které mají vliv na formování zdejší přírody a krajiny. Obsah seminářů tematicky navazoval na první sérii a pro účastníky byly tentokrát připraveny dvě skupinové aktivity a krátká terénní exkurze.
O zkušenosti z participativního semináře Jedna příroda, který proběhl 2. 11. 2022 ve Slavkovském lese, jsme hovořili s jeho účastníkem Vítězslavem Adamcem, který je specialistou na kulturní krajinu, urbanismus a územní plánování v Národním památkovém ústavu v Lokti. Zde již druhé volební období působí také jako zastupitel.
Participativní metody jsou poměrně oblíbeným nástrojem v zahraničí, ale u nás se takové přístupy teprve rozjíždí…
“Pro mě to byla velmi poučná zkušenost, zajímavá a inspirativní. Nejprve jsem se obával, jakým způsobem to bude vedené, protože spojení ekosystémových služeb a participativního přístupu pro mě bylo neznámé. Ale jak naše rozhovory ve skupině na semináři probíhaly a diskuze plynula, tak mi to nakonec přišlo velmi vhodné a jsem rád, že jsem se toho mohl zúčastnit. Je také fajn, že se bavíme téměř měsíc od konání akce. Bezprostředně po semináři jsem byl spíš překvapený, co jsem tam prožil, ale dá se říct, že od té doby se ve mně celý zážitek usadil a lépe jsem si ho zasadil do svého kontextu.“
Jaké tedy byly Vaše dosavadní zkušenosti s participativními metodami?
“V rámci města Lokte jsme měli různé veřejné diskuze s občany nad tématy rozvoje města, kde to v podstatě bylo založené na nějaké formě občanské participace. Měli jsme různé typy akcí, jak ty, které se týkaly celého města, tak i akce týkající se například jenom jednoho sídliště, kde to bylo určené jen pro jeho obyvatele, kteří se vyjadřovali k tomu, jak se jim tam žije, co by na místě chtěli zlepšit a tak dále.“
Semináře Jedna příroda probíhají od jara letošního roku až do roku 2024. Plánovaná jsou celkem čtyři setkání, my si spolu povídáme po druhém kole seminářů. Můžete prosím krátce přiblížit, jak probíhal Váš den tomto na semináři?
“Sešli jsme se s ostatními účastníky v Domě přírody Slavkovského lesa na Kladské. Nejdřív jsme byli uvedeni do problematiky a viděli jsme i ukázku z připravovaného krátkého dokumentu o ekosystémových službách. Pak jsme se rozdělili do skupin, které byly sestavené podle toho, aby se v nich potkali účastníci různých profesí a zájmů. A následně jsme v té skupině dělali v průběhu dne dvě aktivity, v nichž jsme hodnotili přínosy ekosystémů v té chráněné oblasti a jak spolu tyto přínosy interagují. Mezi oběma aktivitama jsme ještě byli na exkurzi na procházce kolem Kladského rybníka vedené panem Vladimírem Melicharem.”
Dá se říct, která aktivita vám přišla nejpřínosnější?
“Asi hodnocení poskytování různých přínosů nejčastějšími ekosystémy v území. Exkurze se mi taky hodně líbila.”
Při diskuzích na semináři jste se setkal s mnoha různými názory a přístupy. Který pohled Vás obohatil?
“V naší skupině byli účastníci z různých oborů, takže bylo zajímavé vidět pohled přírodovědce, ale i pohled zástupců soukromého sektoru. Řekl bych, že vůči velkým firmám v oblasti jsem měl trochu předpojatý postoj. Viděl jsem je jako korporace, které jen vytěžují naše zdroje a prodávají je. Nakonec jsem ale zjistil, že to berou taky odborně a v podstatě dost citlivě, aby nepřekročily nějaké limity. Zkrátka to berou taky vážně. Takže to mě třeba překvapilo.”
Ekosystémové služby jsou komplexním nástrojem k hodnocení krajiny, setkal jste se nimi již ve Vaší praxi?
“Je to pojem, který se docela hodně používá. Poprvé jsem se s ním setkal na vysoké škole, pak jsem ho občas slyšel nebo četl v nějakých odborných článcích, které se týkaly ochrany přírody z komplexnějšího pohledu. Byl jsem vůči tomu skeptický, protože mi to přišlo jako moc technický pohled na přírodu. Teď po semináři jsem pochopil, že to opravdu může být i přínos, zamyslet se nad různými úhly pohledu lidí, kteří přírodu využívají, pojmenovat, k čemu všemu nám příroda vlastně je, a že to může pomoci i té přírodě samotné.”
Dovedete si představit účinné využití tohoto konceptu ve Vaší práci?
“Domnívám se, že ano, že by to šlo využít. Třeba v našem městě je část území chráněná, ale člověk by měl vnímat tu přírodu komplexně a nemělo by to být tak, že hodnotná je pro něj jen ta příroda, která má statut ochrany. Právě díky ekosystémovým službám se dá lidem vysvětlit, že příroda a krajina sama o sobě, díky těm ekosystémovým službám, které nám přináší, má přínos pro společnost jako celek.”
Děkujeme za rozhovor a budeme se těšit znovu na setkání na třetím kole seminářů!
Další fotografie ze seminářů naleznete ve fotogalerii.