Ve dnech 12. – 13. října zorganizovala Agentura přírody a krajiny ČR v rámci projektu Jedna příroda seminář nazvaný Problematika poškozování biodiverzity přemnoženou spárkatou zvěří s cílem situaci řešit alespoň v rámci současných legislativních možností. Do budoucna by pak měl pomoci nový myslivecký zákon. Seminář byl určen nejen pro pracovníky AOPK ČR, ale i pro zástupce MŽP, národních parků a ČIŽP. Přes 80 účastníků si poslechlo 13 prezentací, z nichž mnohé vyvolaly živou diskusi.
V posledních letech neúměrně narůstají škody způsobené přemnoženou spárkatou zvěří, především daňky, jeleny sika či divokými prasaty. Začínají si to uvědomovat nejen vlastníci a uživatelé lesů a zemědělské půdy, ale dochází i k vážnému poškození přírody v chráněných územích. Někdy je to přímá likvidace rostlin okusem či vyrytím (často jsou tak ohroženy populace chráněných druhů, jako jsou orchideje či mečíky), jindy zvěř znemožňuje přirozenou obnovu lesa okusem mladých stromků.
Během prezentací byl představen současný stav poškození přírody zvěří v CHKO a MZCHÚ, kdy vysoké stavy zvěře (jmenovitě jelen evropský, prase divoké a dokonce ze západních Čech se šířící nepůvodní druh jelen sika) likvidují přírodní stanoviště a ohrožené druhy.
Zděšení vyvolala prezentace botanika Mgr. Radka Štencla a lesníka Ing. Jána Dvořáka (Správa CHKO Jeseníky) o rozpadu subalpínských trávníků v NPR Šerák – Keprník vlivem jelena evropského. Normované stavy jsou zde několikanásobně překročeny (v honitbě Branné až dvanáctinásobně) a dle nedávno provedené studie zde četnost zvěře dosahuje až 285 jedinců na km2. Jejím tlakem dochází nejen k likvidaci biodiverzity, ale i poškozování mrazových forem reliéfu.
Následoval blok věnovaný nástrojům a příkladům řešení s cílem více využívat současné legislativní možnosti a kolegové z ČIŽP představili proces pravomocného uložení pokuty za poškození přírody a použití intenzivní technologie při oborním chovu zvěře v CHKO Poodří v Oboře Poodří Kunín.
Byla ukázána řešení z národních parků, kde není péče o území odtržena od péče o zvěř jako jinde v ČR. Zatímco v KRNAPu hlavním nástrojem lov a přezimovací obůrky, v NP Šumava je snaha ponechat rozsáhlou část bez vlivu člověka a již nyní tam funguje 5 vlčích teritorií. Vlci pomáhají regulovat zvěř i na Broumovsku, kde se aktuálně vyskytuje ve 3 teritoriích kolem 30 jedinců, naopak v NP Podyjí je regulace stavu zvěře stále závislá na aktivitě lovců.
Na konec představil Ing. Milan Hron z Pro Silva Bohemica, z. s., jak hledat rovnováhu mezi lesem a zvěří a jak tomu pomoci. Vlastník se může například bránit cestou vyčíslování a uplatňování škod, vyvíjením tlaku na uživatele honitby k odstranění příčin problémů, nebo v krajním případě tlakem na honební společenství ke změně uživatele honitby.
Druhý den si účastníci semináře pod vedením botanika Mgr. Kryštofa Chytrého a Ing. Vladana Riedla, (RP Jižní Morava) prohlédli zvěří degradované EVL Milovický les a Soutok – Podluží. Na lokalitách výkladem provázeli i pan Zdeněk Piskač a Ing. Jan Dovrtěl (LZ Židlochovice).
Nyní by měla navázat široká diskuse s resortem zemědělství. Výsledky by se pak měly odrazit nejen v novém mysliveckém zákoně, ale především ve zlepšení stavu naší přírody.