Práce v ochraně přírody bývá pro mnohé spojena s romantickými představami času stráveného převážně venku v přírodě. Realita je však taková, že i práce v ochraně přírody je v mnoha ohledech prací v kanceláři. V měřítku integrovaného projektu jako je Jedna příroda, s jejím množstvím partnerů z vědecké sféry a státní správy, je pro mnohé návštěva terénu spíše příjemným zpestřením než denní rutinou. Teambuilding Jedné přírody zaměřený na posílení vztahů mezi členy týmu byl očekáván i jako možnost strávit čas v uklidňujícím prostředí, které pomáhá snížit stres a napětí.
V polovině září proběhlo teambuildingové setkání v krásném přírodním prostředí Chráněné krajinné oblasti Železných hor. Střední odborné učiliště včelařské v Nasavrkách, městě Keltů, medu a jedlých kaštanů, poskytlo projektu Jedna příroda ve svých prostorách ideální zázemí a všem, kdo se podíleli na hladkém průběhu organizace patří jménem projektového týmu velký dík. Oficiální program začal ve středu 13. září, kdy byl již teambuildingový tým kompletní a kdy byli přítomni členové všech partnerů projektu – Ministerstvo životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Biologické centrum AV ČR, v. v. i. – Výzkumná infrastruktura SoWa, Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe).
Po přivítání účastníků hlavním manažerem projektu Pavlem Gruntorádem a koordinátorkou projektu Radkou Broumovou následoval dopolední blok programu dvěma prezentacemi. Vedoucí Oddělení SCHKO Železné hory Vlastimil Peřina ve své poutavé přednášce představil nejen jedinečnou přírodu Železných hor, ale i její historii a současné problémy a výzvy, kterým musí čelit. Přednáška paní Miroslavy Novotné ze SOUV o včele medonosné, jejím životě a využití, zaujala celé auditorium svými praktickými i odbornými znalostmi. Oba přednášející právem sklidili bouřlivý potlesk.
Odpolední program začal společnou týmovou fotografií a následným rozdělením na dvě skupiny. První skupina se pod vedením Aleše Kopeckého z CHKO Železné hory vydala na exkurzi do EVL Krkanka – Strádovské peklo, jež je 1. zónou CHKO Železné hory. Prohlídka začala v Libáni ukázkou realizace části projektu z OPŽP na podporu biodiverzity, jako je obnova starého třešňového sadu, tvorba zídek, ošetřování stromů arboristy, aby organismy závislé na mrtvém dřevě měli dostatek potřebného biotopu apod. Následoval výšlap na vyhlídku na údolí řeky Chrudimky, zde jsou předmětem ochrany reliktní bory, suťové lesy, bučiny a olšiny. Účastníci viděli také biotop vzácné kapradinky skalní a dověděli se o problémech s mufloní zvěří (spásání, sešlapání, eutrofizace) původně v oboře Strádov, která však byla v roce 2013 zrušena a nyní se rozšířila do CHKO. Poslední ukázkou bylo torzování stromů arboristy s ponecháním dřeva na lokalitě až do jeho fyzického rozpadu.
Druhá skupina se vydala do EVL Zubří, aby provedla několik managementových opatření. Tato EVL je charakteristická pestrou mozaikou suchých a podmáčených luk s rašeliništi, slatiništi a dalšími typy mokřadních společenstev. Na relativně malé ploše je tak možné narazit na vřesy a několik metrů od nich na rosnatky okrouhlolisté. Zde se skupina rozdělila na několik menších skupin, kdy jedna měla na starosti rozšíření stávajících tůní a vyhloubení nové tůně, druhá kácela náletovou břízu bělokorou a třetí vytrhávala semenáčky náletového smrku ztepilého.
Nabitý den jsme zakončili výborným grilováním, kde nakonec došlo i na zpěv u kytary. Věříme, že pro všechny účastníky bylo příjemné setkat se nad rámec běžných pracovních povinností a že pro některé byla přínosná možnost zkusit si provést vybraná managementová opatření, která jinak běžně v rámci projektu provádíme.