Setkání s kolegy či osobní návštěva projektu přinese daleko větší užitek než spousta popsaných stránek. Proto jsme přijali pozvání z Estonska, abychom se na vlastní oči přesvědčili, kde všude tam program LIFE pomáhá a jaké hodnoty přináší. Cílem červnové cesty nebylo jen představení práce estonských kolegů z úspěšně realizovaných projektů z programu LIFE, ale i možnost výměny zkušeností, názorů a poznatků se zástupci národních kontaktních míst/NCP/ z celé EU. Pro nás, jako zástupce integrovaného projektu Jedna příroda, bylo důležité, že jsme měli mimo jiné možnost diskutovat o konkrétních administrativních záležitostech v rámci návštěvy projektů. Konkrétně se jednalo o problematiku financování, spolufinancování projektů a dále o komunikaci s poskytovatelem finančních prostředků programu LIFE. Diskutovali jsme také o monitoringu projektů ze strany CINEA a předkládání reportů.
Taková výměna zkušeností a navázání nových kontaktů se nekoná každý den. Proto jsme využili této možnosti a setkali se z většinou zástupců národních kontaktních míst. Konkrétní rozhovory, při kterých jsme získali informace o průběhu programu LIFE v dané zemi, jsme vedli především s účastníky z Holandska, Malty, Rakouska, Polska, Itálie, Maďarska a Slovenska. A výstupy? Získali jsme například nové kontakty na zkušenější maďarské kolegyně působící v podprogramu Přechod na čistou energii. Tento podprogram je relativně nový a každá dobrá zkušenost je pro nás obohacující. Kontakt jsme předali Komoře obnovitelných zdrojů, která je součástí partnerské struktury projektu MŽP technické asistence pro budování kapacit. Dalším výsledkem řady jednání je například domluvení termínu online setkání s italskými zástupci, kde bychom mohli podrobněji konzultovat probíhající projekty v podprogramu Přechod na čistou energii v obou zemích.
Neméně důležitou součástí výjezdního setkání byly návštěvy lokalit, na kterých probíhá realizace programu LIFE v Estonsku. Postupně jsme navštívili lokality projektů LIFE IP ForEst and FarmLand, LIFE Mires Estonia, BalticSturgenion LIFE a LIFE IP CleanEst.
Inspirativní byla především návštěva lokality projektu LIFE Mires Estonia v přírodní rezervaci Tudu, protože podobné problémy řešíme v rámci programu LIFE i u nás. Dozvěděli jsme se, že prioritní typy stanovišť – aktivní vrchoviště, rašelinné lesy a fenoskandinávské listnaté bažinné lesy – se v EU staly velmi vzácnými. Důvodem je především negativní vliv odvodňování. Na základě celkového biogeografického hodnocení Estonska není stav typů stanovišť, na které se projekt zaměřuje, ani příznivý, ani bezpečný. Celkovým cílem projektu LIFE Mires Estonia je proto zajistit lepší stav mokřadů, zejména rašelinišť a prioritních stanovišť chráněných směrnicí o stanovištích. Prostřednictvím obnovy hydrologického režimu a opuštěných ploch po těžbě rašeliny má projekt rovněž prospět fauně postižené odvodněním, jako jsou ptáci, obojživelníci, vážky a motýli. Projekt, stejně jako u nás, cílí rovněž na zvýšení informovanosti místního obyvatelstva. Estonští kolegové se chystají prezentovat výsledky projektu na národní i mezinárodní úrovni a vypracovat metodiku a pokyny pro obnovu degradovaných rašelinných stanovišť současně podporujících populace tetřívka obecného, skokana ostronosého a vážek. Obnova a management budou prováděny na šesti územích Natura 2000.
Zaujal nás také projekt IP LIFE CleanEST, který probíhá v lokalitě Ida-Viru/Aidu carers, Erra, řeka Purtse/. Podstatou projektu je využití nových přístupů k integraci opatření pro vodní hospodářství, ochranu přírody a dosažení socioekonomických cílů. Cílem projektu je dosáhnout dobrého stavu vodního prostředí Estonska s ohledem na chemická a ekologická kritéria a zajistit příznivý stav biotopů závislých na vodě. Projekt integruje činnosti plánů povodí a plánů péče o přírodu a jeho cílem je posílit meziodvětvovou spolupráci a správní kapacitu. Tedy téma i pro nás!
Návštěva lokalit i konzultace s téměř padesátkou účastníků mezinárodního setkání nám otevřely nové pohledy na ochranu přírody a umožnily nám využít získané poznatky také v práci na našem integrovaném projektu Jedna příroda, který chce i v České republice přispět k zachování biodiverzity a podpoře ekosystémových služeb v chráněných územích soustavy Natura 2000.