Praha – V rámci aktivit integrovaného projektu LIFE pro soustavu Natura 2000 v ČR zvaného Jedna příroda uspořádalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ve spolupráci s Ústavem výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) dne 18. dubna 2024 v prostorách Akademie věd České republiky v Praze třetí zasedání Národní platformy pro ekosystémové služby (NPES).
Cílem třetího setkání NPES bylo poskytnout aktuální informace o dění v oblasti výzkumu a aplikací ekosystémových služeb a rovněž se společně zamyslet nad transformativními projekty, které pomáhají iniciovat využití konceptu ekosystémových služeb při řešení aktuálních problémů.
První úvodní blok, zahájený ředitelem odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků Janem Šímou (MŽP) se zaměřil na aktuální dění ze světa ekosystémových služeb a projektu Jedna příroda. Jiří Mach (MŽP) představil rámec aktualizace Strategie ochrany biologické rozmanitosti ČR po roce 2025 a možnou roli NPES v kontextu aktivit rezortu životního prostředí. Zdůraznil zejména význam Globálního rámce pro biodiverzitu a nutnost stanovit realistické cíle v oblasti hodnocení ekosystémových služeb. Jonáš Gaigr (AOPK) prezentoval nové nástroje pro efektivnější správu chráněných území v Informačním systému ochrany přírody. Jedním z klíčových konceptů, který by měl rovněž zlepšit péči o druhy a biotopy, je adaptivní management. Na závěr prvního bloku představil Jan Lojda (MZe) aktuální stav zavádění plateb za ekosystémové služby lesa v návrhu novely lesního zákona. Jedná se o první podobný právní pokus v rezortu MZe, který pracuje s konceptem ekosystémových služeb a navazuje na mimoprodukční funkce ekosystémů.
Jan Šíma (MŽP) zahájil 3. zasedání NPES shrnutím aktuálního dění ze světa ekosystémových služeb a projektu Jedna příroda. Foto: Alexandra Tamchynová
V rámci bloku věnovanému ukázkám hodnocení a implementace ekosystémových služeb představila Blanka Loučková (CzechGlobe) výsledky případových studií projektu Jedna příroda, založené na participativním hodnocení ekosystémových služeb ve třech chráněných krajinných oblastech. Účastníkům NPES byl představen rovněž nový leták, který shrnuje přístupy hodnocení ekosystémových služeb se zapojením aktérů. Následovaly prezentace členů NPES. Tomáš Václavík (UPOL) představil závěry a doporučení evropského projektu BESTMAP (Horizon 2020), zaměřeného na modelování dopadů zemědělských politik (především agroenvironmentálně-klimatických opatření) na biodiverzitu a ekosystémové služby. Jiří Schneider (MENDELU) představil probíhající projekt TA ČR s názvem „Vývoj efektivních nástrojů pro sledování a hodnocení ekologického stavu a ekosystémových služeb rybníků a pro zlepšení komunikace se stakeholdery“. Na závěr ukázal Petr Krpec (CzechGlobe) příklady map ekosystémových služeb, které vyvíjí EUROSTAT pro podporu ekosystémového účetnictví v Evropě.
Jiří Schneider (MENDELU) představil probíhající projekt TA ČR s názvem „Vývoj efektivních nástrojů pro sledování a hodnocení ekologického stavu a ekosystémových služeb rybníků a pro zlepšení komunikace se stakeholdery“. Foto: Alexandra Tamchynová
Odpolední diskuzní část navázala na předchozí setkání NPES a měla za cíl hlouběji diskutovat příklady projektů a iniciativ relevantních pro ekosystémové služby v kontextu širší společenské změny. Účastníci společně hledali tzv. zárodky změny (Seeds of Change), odrážející transformační potenciál projektů a iniciativ v oblasti ekosystémových služeb, které překračují rámec měření a modelování a aktivně vyzývají stávající systém k proměně. Zde NPES navazuje na mezinárodní spolupráci skrze projekt Horizon Europe SELINA, který usiluje o lepší využití ekosystémových služeb v rozhodování a při proměně společenských sektorů.
Čtvrté zasedání Národní platformy pro ekosystémové služby je plánováno na rok 2025.