Minulý týden jsme představili tři příklady projektů financovaných z Operačního programu Životní prostředí. Tentokrát se budeme věnovat projektům podpořených z Programu LIFE a jeho prioritní oblasti Příroda a biologická rozmanitost, která podporuje mj. péči o stanoviště a druhy chráněné soustavou Natura 2000.
Do července 2019 poskytl program LIFE prostředky již 13 projektů. Částkou více než 12 milionů eur podpořil i náš projekt Jedna příroda, na jehož stránkách se nyní nacházíte. S radostí vám představujeme další tzv. “lifeové” projekty u nás.
Rozkvetlá endemická kuřička hadcová. Foto: www.kuricka.cz
Od roku 2016 do konce roku 2020 usiluje projekt LIFE for Minuartia – Život pro kuřičku zaměřený na záchranu vzácného druhu kuřičky hadcové o zvýšení populace tohoto druhu o 40 %. Tato drobná, bíle kvetoucí rostlina je českým endemitem a u nás se vyskytuje pouze na dvou lokalitách, v evropsky významné lokalitě Želivka a v evropsky významné lokalitě Hadce u Hrnčíř.
Celkové náklady projektu jsou téměř 736 tisíc eur, z toho program LIFE poskytl přibližně 550 tisíc eur. Botanický ústav Akademie věd ve spolupráci s ČSOP Vlašim tak mohl zajistit aktivity na zmírnění negativních vlivů na populaci kuřičky, jako jsou například šíření náletových dřevin, rozvoj kompetičně silných travin či mechového patra, černé skládky, nelegální sběr rostlin, vandalství a nevhodné lesní hospodaření.
Došlo zejména k revitalizaci stanovišť prostřednictvím kosení, pastvy ovcí či ručního vytrhávání rostlin, dále k vybudování genofondové banky (jedná se o tzv. ex-situ ochranu, tedy mimo území přirozeného výskytu druhu), k přímému posilování populací v přírodě a reintrodukci a také k zapojení místních obyvatel do ochrany druhu prostřednictvím nově vytvořeného programu Záchranné pěstování v soukromých zahradách.
Pastva koz a divokých koní. Foto: www.beleco.cz/militarylife
Program LIFE podpořil částkou téměř 1,7 milionu eur také projekt Military LIFE for Nature (s celkovými náklady 2,34 mil. eur), který se zaměřuje na zlepšení stavu dvou evropsky významných druhů, přástevníka kostivalového a koniklece velkokvětého, a sedmi přírodních stanovišť v lokalitách Pánov u Hodonína, Načeratický kopec u Znojma, Mašovickou střelnici a Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí a Blšanský chlum u Loun.
BELECO, z.s. společně s dalšími partnery, Českou krajinou o. p. s. či Wetland s. r. o., provádí v uvedených lokalitách různá opatření, například odstranění náletových dřevin, dlouhodobý disturbanční management, zajištění pastvy smíšeného stáda ovcí a koz a zavedení pastvy „divokých“ koní. Zvyšují navíc povědomí nejširší veřejnosti o přírodovědném významu opuštěných vojenských prostor a možnostech jejich ochrany a péče, do které zapojují i místní komunity.
Posledním příkladem je projekt LIFE Osmoderma 2017 – Poodří žije, který z Programu LIFE získal téměř 700 tisíc eur. Zaměřuje se na podporu životního prostředí pro zavalitého brouka velkého asi 3 cm, jehož životním prostředím jsou duté, dlouhověké stromy rostoucí mimo les, například vrby, hrušně, topoly nebo duby.
Arnika – Centrum pro podporu občanů ve spolupráci s ZO ČSOP Studénka, Přírodovědeckou fakultou Ostravské Univerzity a polskou Nadací pro ekologický rozvoj (Fundacja Ekorozwóju) v letech 2018 až 2023 v evropsky významné lokalitě Poodří vysazuje, ošetřuje a sází stromy, zejména vrby, hrušně i další původní místní druhy stromů.