Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody uspořádala 22. září 2020 seminář na téma Ekologická obnova travních porostů. Zúčastnili se ho zájemci z ústředí i regionálních pracovišť AOPK ČR, členové ČSOP i další pozvaní hosté.
Téma semináře vzešlo z průzkumu mezi členy Pracovní skupiny manažerů lokalit, která vznikla na začátku letošního roku a která se podílí na naplňování jedné z hlavních aktivit projektu Jedna příroda (C5), Odborné podpory managementu v lokalitách soustavy Natura 2000. Přednášející hovořili o současném stavu a problémech obnovy travních porostů, mnozí ukázali i konkrétní příklady dobré praxe hned z několika míst České republiky.
Ivana Jongepierová (AOPK ČR) seznámila účastníky se současným stavem ekologické obnovy travních porostů v ČR. Především praktické aspekty přípravy a využití druhově obohacených a regionálních travních směsí představila Marie Straková (Agrostis Trávníky, s.r.o.). Uvedla například, že k hlavním problémům patří nedostatek či absence regionálního osiva a také osiva extenzivních komerčních odrůd trav české provenience vůbec. Dalšími nedostatky jsou nedostatečná botanická odbornost projektantů a krajinných architektů, veřejné soutěže upřednostňující nízké náklady na osivo na úkor jeho kvality a v neposlední řadě požadavky na rychlost zapojení porostu, které vedou ke zbytečnému plýtvání osivem. Zásadním problémem je také většinou neexistující kontrola po dvou až třech letech od výsevu.
Málokdo by asi čekal, že právě Praha bude mít na téma obnovy travních porostů co říct. O to více zaujaly informace od Jiřího Roma (oddělení péče o zeleň Magistrátu hl. m. Prahy), který hovořil o obnově luk na území hlavního města. Kromě likvidace náletu mají na Magistrátu zkušenosti také s tvorbou luk, a to použitím tzv. zeleného sena či výsevem komerční druhově bohaté směsi semen. Od loňského roku dokonce připravují vlastní regionální směs pro Prahu, tzv. PRS – Pražskou regionální směs. Směs se liší podle různých biotopů i podle toho, zda jde o silikátové nebo vápencové podloží.
Krátká ukázka z dokumentu Ivana Stříteského Krajina pro včely (v části od 11:36) popsala první praktický příklad, jak se v areálu zásobníku plynu v Dolních Dunajovicích z iniciativy tamních pracovníků podařilo zvýšit biodiverzitu tamějších travních porostů rozprostřením zeleného sena z nedalekého chráněného území Dunajovické kopce. Na filmovou ukázku navázala Helena Prokešová (AOPK ČR, RP Jižní Morava), která přítomné seznámila s dalšími podrobnosti o metodě použité v Dolních Dunajovicích, o údržbě trávníků i o výsledcích botanického monitoringu, který prokazuje úspěšnost dané metody.
Na pozitiva využití zeleného sena byla zaměřena i poslední prezentace Petra Karlíka (ČZU) a Kateřiny Landové (ČSOP), která byla úvodem k následující exkurzi na zatravněné vodojemy společnosti Veolia na pražské Flóře. Účastníci se mohli přesvědčit, že použití zeleného sena je i přes zdlouhavější proces z hlediska druhové biodiverzity trávníků mnohem úspěšnější než zasetí komerční druhově bohaté směsi.
Doufáme, že se všechny informace a ukázky stanou inspirací, která se v blízké budoucnosti promítne do vzniku nových, druhově bohatých lučních porostů i v dalších regionech České republiky.