Možná se to nezdá, ale ti, kdo pracují v ochraně přírody, věnují velkou část svého pracovního vytížení právě komunikaci. Proč? Protože příroda je všude kolem nás, a je tudíž ve správě různých vlastníků, ať už jednotlivců, či institucí zastupujících státní či místní úřady.
O úskalích a hlavně příležitostech v této oblasti jsme se jeli dozvědět a diskutovat do Českého lesa, kde se v Klenčí pod Čerchovem ve dnech 26.-27. 9. 2023 uskutečnil seminář na toto téma, který v rámci svých vzdělávacích aktivit v projektu připravila AOPK ČR . Hlavními mluvčími byli zkušení pracovníci orgánů ochrany přírody – za SCHKO Český les ředitel Tomáš Peckert a za NP Šumava Miroslav Černý.
Zaznělo například, že je potřeba mít v komunikaci jisté zásady a od těch se neodchylovat. Mezi ně v CHKO Český les patří snaha o srozumitelnost, odbornost, předvídatelnost, spolehlivost a vstřícnost. Jejich pečlivé dodržování vede k tomu, že se z orgánu ochrany přírody může v regionu stát respektovaný partner. Pro někoho možná třešnička na dortu, ale CHKO Český les se snaží usnadňovat si budoucí komunikaci s aktéry v regionu i tím, že předvídá, jaká témata se v budoucnu vynoří, a začne o nich komunikovat již dopředu.
Když se mluví o komunikaci v ochraně přírody, vždy dojde řeč i na komunikaci náročnou, složitou, až konfliktní. Často to může být komunikace nečekaná, někde v terénu. I zde je dobré mít strategii a hledat způsob, jak se s daným člověkem domluvit, přičemž nejdříve je potřeba vyhodnotit, zda to vůbec půjde. Tomuto tématu se věnoval Mirek Černý z NP Šumava.
Jak ukázala práce ve skupinách, je komunikace v ochraně přírody ze své podstaty složitým tématem, protože musí slaďovat širokou paletu zájmů, není tak silná jako peníze a v neposlední řadě může docházet třeba i k jejímu zneužívání k boji s protistranou. Zejména překážky v podobě „argumentační nouze“ se snažíme pomocí našeho projektu Jedna příroda zmírňovat – třeba akcentováním sociálně ekonomických přínosů soustavy Natura 2000.
Součástí semináře byla i exkurze do EVL Nemanická niva a jejího okolí, kde právě díky vydařené komunikaci probíhá management ručního sečení.
Účastníci semináře zastupující různé OOP, kteří se sjeli hlavně z blízkého či bližšího okolí, si pochvalovali hlavně možnost výměny zkušeností a informací s ostatními kolegy v ochraně přírody a také inspiraci, kterou na semináři získali.