V rámci vzdělávacích aktivit projektu Jedna příroda se 13. listopadu konala exkurze s přednáškami na téma Výmladkové hospodaření v mezích lesního zákona . Na programu bylo zejména předat zkušenosti z praxe a ukázat konkrétní příklady péče o střední les, pařezení a pastvy v lese v souvislosti s jejich legislativním řešením. Sešlo se přes 40 účastníků, převážně zaměstnanců krajských úřadů, AOPK ČR a České inspekce životního prostředí. Během exkurze dorazil i svatý Martin na bílém koni a sněhem nás popoháněl.
Hlavními průvodci dopolední exkurzí po lokalitách přírodních rezervací Na Voskopě a Kobyla byli Josef Mottl (CHKO Český kras) a Petr Karlík (FLD ČZU). Exkurze začala na experimentálních plochách PR Na Voskopě, kde od roku 2015 probíhají převody na střední les.
Další zastávkou byla přírodní rezervace Kobyla. O zkušenostech s lesní pastvou na těchto pozemcích mluvili Jindřich Prach a Tomáš Tichý (oba z AOPK ČR, RP Střední Čechy). Předmětem ochrany jsou tu suché stepní trávníky na karbonátových horninách, nelesní biotopy na úředně lesních pozemcích.
Na Kobyle jsme se zastavili také u tématu rozfázování zásahů při převodu na střední les (uvolnění výstavků / domýcení). K zodpovídání dotazů účastníků a k diskuzi byli přizváni už od začátku exkurze Tomáš Macháček, vedoucí KÚ Středočeského kraje, a odborný lesní hospodář a poradce Dušan Utinek.
Krátkou a krásnou odbočkou z trasy i od tématu byla ukázka přírodní revitalizace opuštěného lomu Kobyla.
Seminář pokračoval v odpoledním bloku přednáškami v Domě přírody Českého krasu, kde si účastníci mohli také projít expozici. Děkujeme za to správě Koněpruských jeskyní. Témata z exkurze rozvinuli Petr Karlík a Dušan Utinek, zkušenosti s lesní pastvou pod Brníkem prezentoval Jakub Kyselovič (CHKO České středohoří) a s živým vstupem k legislativě je doplnil Tomáš Macháček.
Zájem o téma dalece přesáhl kapacitu semináře, proto plánujeme uspořádat podobnou akci v příštím roce v Jihomoravském kraji.