V roce 2020 se díky projektu Jedna příroda v různých evropsky významných lokalitách (EVL) a ptačích oblastech (PO) podařilo zajistit zejména tvorbu a obnovu tůní, provádění sečí, zatravnění zeleným senem, odstranění náletu, instalace nových oplocenek či vyhrabání stařiny a narušování drnu.
Každé území vyžaduje opatření šité na míru s ohledem na specifické nároky konkrétních chráněných druhů rostlin, živočichů či daného přírodního stanoviště (tzv. předměty ochrany). Cílem je vždy zajistit takovou péči, která by na dané lokalitě předcházela úbytku biologické rozmanitosti a naopak vytvářela ideální podmínky pro udržení či zlepšení stavu daného předmětu ochrany, což je také jedním z hlavních poslání projektu Jedna příroda.
Potřebná a vhodná opatření v krajině zajistila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) ve spolupráci s vlastníky a uživateli pozemků, nacházejících se na území evropsky významných lokalit a ptačích oblastí, či s dalšími subjekty, které samotné práce prováděly. V průběhu loňského roku tak pracovníci AOPK ČR uzavřeli přes dvě stě smluv a veřejnoprávních dohod, na jejichž základě byla patřičná opatření provedena.
Opatření lze rozdělit do tří základních skupin:
Podíl vodních, lesních a nelesních opatření prováděných díky projektu Jedna příroda
Na celkovou péči v 88 různých EVL a PO vynaložila AOPK ČR částku více než 19 milionů Kč, z toho polovinu prostředků na nelesní opatření, třetinu na lesní opatření a zbývající část na vodní opatření. Díky projektu Jedna příroda a finančním prostředkům, které získala AOPK ČR z národního dotačního Programu péče o krajinu, Podprogramu A, se tak podařilo provést opatření k udržení a zlepšení podmínek pro 60 různých předmětů ochrany, z toho pro 29 druhů živočichů a rostlin, jako je například mihule potoční, netopýr velký, páchník hnědý, tesaříci alpský a obrovský, včelník rakouský, zvonovec liliolistý či hořeček mnohotvarý český.
Jedním z příkladů, kde se díky aktivnímu zapojení zhotovitele a vlastníka pozemků na evropsky významné lokalitě podařilo provést rovnou několik opatření, je EVL Hradiště. Na různých místech a s ohledem na konkrétní podmínky se hloubily tůně, odstraňovaly nálety, sekaly louky, pásly ovce a koně, vyhrabávala stařina, stavěly oplocenky, sázely duby, jedle, třešně a buky či se dokonce ponechávalo mrtvé dřevo k zetlení. Vše sloužilo k obnově zarostlých ovsíkových luk a suchých stepních trávníků nebo zlepšení stavu květnatých bučin, což zároveň přispělo ke zvýšení biodiverzity. Bližší informace o provedených opatřeních na této lokalitě naleznete v článku Pečujeme o evropsky významnou lokalitu Hradiště.
V roce 2021 a v letech následujících budeme v zajišťování vhodné a aktivní péče ve vybraných evropsky chráněných územích soustavy Natura 2000 pokračovat. Do budoucna k tomu bude využíván i systém prioritizace, jehož první návrh vznikl v loňském roce. Stanovené priority napomohou mj. investovat finanční prostředky tam, kde budou mít nejefektivnější dopad s ohledem na zajištění cílů ochrany přírody a zejména na zamezení úbytku tolik potřebné a nenahraditelné biologické rozmanitosti.