Projekt přeshraniční revitalizace rašelinišť na podporu biodiverzity a vodního režimu na Šumavě a v Bavorském lese (LIFE for MIRES), na kterém spolupracovala Správa Národního parku Šumava s Národním parkem Bavorský les, Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a BUND Naturschutz v Bayernu, e.V., se po sedmi letech realizace nachýlil ke konci. Závěrečná konference konaná dne 28. listopadu ve Volarech informovala o důležitých výstupech tohoto projektu.
Projekt LIFE for MIRES si dal za cíl navracet vodu do krajiny a obnovovat mokřady, tam kde historicky byly. O tom, jaká revitalizační opatření se podařilo během sedmi let na více než 2 000 ha zrealizovat mluvila odbornice na mokřady ze Správy Národního parku Šumava Ivana Bufková. Konkrétní opatření spočívala v zablokování a zasypání odvodňovacích kanálů, čímž došlo ke zvýšení hladiny podzemní vody a k jejímu hromadění v mokřadech. Obnova mokřadů má za následek návrat mokřadní vegetace, obnovu fungujícího vodního režimu, přírůstek rašeliníkových vrstev a návrat vzácných druhů na lokality. Bylo také obnoveno 13 km potoků, které se z napřímených hlubokých kanálů vrátily do původního zvlněného koryta a voda se tak může vsakovat do okolních ploch.
Pro projekt zpracovala a na konferenci představila „Monitoring a hodnocení dopadů projektu LIFE for MIRES na ekosystémové služby“ Davina Vačkářová a její tým z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i. (CzechGlobe), kteří se podílejí rovněž na integrovaném projektu LIFE Jedna příroda a zmíněna byla i příručka „Přínosy přírody lidem“, která v rámci našeho projektu vznikla.
Projekt má za sebou úspěšný program pro veřejnost, zapojení dobrovolníků do revitalizačních opatření, řadu vydaných publikací, vznikl výukový program a dokumentární film Voda ztracená a vrácená, který se dočkal spousty i mezinárodních ocenění. Mimo jiné bylo navázáno také mnoho nových vztahů napříč regionem, jejichž spolupráce, zdá se, bude probíhat i nadále.
Závěrečné slovo na konferenci ve Volarech patřilo Libuši Vlasákové, která reprezentovala jak Ministerstvo životního prostředí ČR, tak také výbor pro Ramsarskou úmluvu o mokřadech v České republice. Poděkovala celému týmu projektu LIFE for MIRES za dobře odvedenou práci, která bude i přes ukončení projektu nadále pokračovat.