Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Rybářstvím Třeboň a.s. pečuje o desítky ostrovů v CHKO. Území je též vedeno jako Ptačí oblast Třeboňsko, což je jedním ze dvou typů chráněných území v rámci soustavy Natura 2000.
Péče spočívá především v pravidelném kosení a odstraňování náletu dřevin, a dále u některých ostrovů v přihrnování rozplaveného materiálu. Hlavním důvodem je podpora hnízdních příležitostí pro vodní ptactvo, které ostrovy využívá. Kromě hnízdění jsou ostrovy pro řadu druhů rovněž využity k odpočinku během migrace nebo jsou ideálním stanovištěm v době pelichání i zimování. Bohužel v celé ČR je již řadu let trendem rapidní ubývání hnízdních kolonií racka chechtavého (Chroicocephalus ridibundus), díky kterému ubývají další druhy, které rády sdílejí stejná místa k hnízdění, např. z důvodu lepší ochrany před predátory. Příkladem může být dříve běžná potápka černokrká (Podiceps nigricollis), která v posledních letech na Třeboňsku hnízdí sporadicky (1-2 páry). Vlivů úbytku hnízdních kolonií racka chechtavého je zřejmě celá řada, např. chemizace na polích, predace na hnízdištích, související s přemnožením divokých prasat, ale i dalších predátorů včetně invazivního mývala severního. Přesto je potřeba nepolevit a o ostrovy pravidelně pečovat i nadále, samozřejmě v kombinaci s péčí o vodní prostředí. V Ptačí oblasti Třeboňsko je jedním z předmětů ochrany rybák obecný (Sterna hirundo), který pravidelně hnízdí na ostrově na rybníku Koclířov v počtu 80 – 130 párů. Koclířov těsně sousedí s významnou rybniční soustavou, Národní přírodní rezervací Velký a Malý Tisý a vodní ptactvo mezi těmito lokalitami běžně přeletuje. Kromě rybáků obecných na ostrově rybníka Koclířov hnízdí rovněž rackové chechtaví (Chroicocephalus ridibundus) a občas vyhnízdí i vzácně se vyskytující druhy, např. racek černohlavý (Ichthyaetus melanocephalus). Stanoviště hojně využívají také husy velké (Anser anser), kopřivky obecné (Anas strepera), lžičáci pestří (Anas clypeata), tedy druhy, které jsou dalšími předměty ochrany Ptačí oblasti Třeboňsko, ale můžeme zde pozorovat nepřeberné množství např. bahňáků a dalších druhů vodního ptactva. Na rybníku se hospodaří na dvě horka, tj. loví se vždy po dvou letech, brzy na jaře. V té době již ostrov bývá vlivem abraze značně rozplaven. Proto se po výlovu před napuštěním rybníka realizuje obnova tohoto ostrova.
Provedený management pomůže k zachování hnízdišť ptactva vázaného na rybniční biotopy. Toto opatření bylo provedeno v rámci integrované projektu LIFE „Jedna příroda“ a bylo financováno částkou 25 200 Kč z programu péče o krajinu (PPK A).
Ing. Jiří Neudert
AOPK ČR