Začátkem června se v estonském Ojaku nedaleko Pärnu konala konference „Keeping wooded meadows – Nordic-Baltic practices“ a zúčastnilo se jí kromě našeho projektu (jediného zástupce za ČR) ještě dalších sedm států (Belgie, UK, Švédsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Finsko) a více než 80 účastníků. Zástupci nejen LIFE projektů zejména ze severní části Evropy si ve třech dnech sdíleli zkušenosti s managementem, výzkumem i zapojením vlastníků do péče o wooded meadows.
Co se pod tímto názvem skrývá?
Jde o polopřirozené společenstvo pestrobarevných kvetoucích trávníků s roztroušenými vzrostlými stromy a keři. Toto stanoviště se vyznačuje vysokou biodiverzitou a je navrženo na zapsání do Seznamu světového dědictví UNESCO! V trávnících se často vyskytují vzácné byliny včetně různých druhů orchidejí a stromy poskytují životní podmínky například množství druhů živočichů jako například broukům vázaným na staré a odumírající či mrtvé dřevo. Jedním z těch nejvzácnějších je páchník hnědý žijící v dutinách stromů.
Tradičním způsobem hospodaření na tomto stanovišti bývalo sklízení travního porostu na seno a sklizeň mladých olistěných větví jako letniny pro hospodářská zvířata na zimu, dále sběr dříví na zimu. V dnešní době intenzivního zemědělského hospodaření nemají již tyto druhově bohaté avšak nepříliš výživné trávníky pro zemědělce význam. Často tedy zarůstají náletovými dřevinami a mizí.
A co jsme si ze setkání odnesli?
Estonci účastníkům konference představili svůj komplexní přístup k obnově tohoto cenného stanoviště zahrnující vytrhání náletových dřevin i s kořeny, odstranění pařezů větších dřevin a odstranění kamenů nižších než travní porost. Nakonec ještě přejedou lokalitu půdní frézou. Výsledkem tohoto postupu je pozemek připravený pro bezpečnou údržbu zemědělskými žacími stroji. Balíky sena, které nemá využití jako píce pro zvířata, Estonci využívají jako palivo v teplárně na spalování biomasy.
Nejdůležitějším vzkazem bylo: Pro zdárnou obnovu a následnou bezproblémovou údržbu trávníků a její udržitelnost je zásadní pečlivost a důslednost postupů včetně nalezení využití pro biomasu.
Jsme rádi, že jsme na konferenci mohli představit i náš projekt a hlavně aktivitu věnující se komunikaci s vlastníky a uživateli a přispěli jsme tak do sekce věnované speciálně zapojení vlastníků a uživatelů pozemků do ochrany přírody, kde máme bohaté zkušenosti ke sdílení dobré praxe.