Mezinárodní kongres pro biologii ochrany přírody SCB je největší celosvětové setkání zaměřené na řešení výzev v oblasti ochrany přírody a prezentaci nejnovějších poznatků a praktik v oblasti ochrany.
V pořadí 31. Mezinárodní kongres biologie ochrany přírody se uskutečnil 23.–27. července 2023 v Kigali. Hlavní město Rwandské republiky se stává populárním místem pro pořádání mezinárodních konferencí díky své stabilní politické situaci, moderní infrastruktuře, bezpečnostnímu prostředí a strategické centrální poloze ve střední Africe. Rwanda investuje do rozvoje infrastruktury a konferenčních zařízení, což podporuje růst Kigali jako regionálního centra pro obchod, kulturu a vědu, a přispívá k jeho atraktivitě pro mezinárodní setkání. Ulice města jsou velmi čisté, mimo jiné díky komunitním pracem. Umuganda je národním svátkem ve Rwandě, který se koná poslední sobotu každého měsíce a zahrnuje povinnou celonárodní komunitní práci od 08:00 do 11:00 hodin. Účast na umugandě je povinná zákonem a nedodržení účasti může být postihováno pokutou.
Účastníci ICCB zahrnují vědce z oblasti ochrany přírody a společenských věd, studenty, profesionály v ochraně přírody, odborníky z vládních a nevládních organizací, představitele původních skupin obyvatel a další zainteresované subjekty v oblasti ochrany přírody.
První Mezinárodní konference o biologii ochrany přírody se konala v roce 1988 v Montaně, USA. Od té doby se konference koná každé dva roky na různých místech po celém světě a účastní se jí tisíce odborníků v oblasti ochrany přírody z různých pozadí a disciplín, aby formovali směřování oboru biologie ochrany přírody, podporovali vzájemnou spolupráci a prosazovali hlubší integraci vědy do politiky a praxe ochrany přírody.
Mwezi Mugerwa, předseda ICCB 2023 a prezident regionu SCB pro Afriku, popsal kongres jako jedinečnou příležitost hostit více než 1 000 předních vědců a praktiků v oblasti ochrany přírody z 93 zemí a inspirovat budoucí generace afrických ochránců přírody, kteří pracují na ochraně ohrožené biodiverzity Afriky.
Moderní biologie ochrany přírody je z podstaty interdisciplinárním oborem a ICCB tak pokrývá velmi pestrou paletu témat. Plenární přednášky v hlavním konferenčním sále se sice často věnovaly především africkým tématům, komplexnost představovaných problémů je však vlastní ochranářské praxi napříč kontinenty. Potřeba zapojení všech zúčastněných stran a jeho způsoby jsou ale vlastní ochraně goril stejně jako vlků.
Konference se účastnili i zástupci dalších projektů LIFE – na fotografii poster projektu LIFE Biodiversa finských kolegů.
U každé konference je třeba předem vybírat přednášky a workshopy, které jsou pro účastníky relevantní a přínosné pro jejich každodenní práci. To se na ICCB 2023 velmi povedlo a došlo i na klíčová témata projektu Jedna příroda, jako efektivní integrace odborných studií do ochranářské praxe nebo stanovování cílových stavů problematických předmětů ochrany. Na konferenci bylo diskutováno i zásadní, i když často přehlížené, téma problematiky ochrany druhů hmyzu na lokální i globální úrovni. Tématu bylo věnováno celé jedno sympozium, do kterého se zaměstnanci projektu aktivně zapojili. Výsledkem živé diskuze by v budoucnu měl být odborný článek shrnující možné další kroky v celosvětové ochraně hmyzu.
Kolegové z AOPK ČR se konference rovněž aktivně účastnili s posterem k principům adaptivního managementu v projektu Jedna příroda a krátkým příspěvkem. Zatímco poster představoval implementaci zásad adaptivního managementového cyklu v péči o lokality v české soustavě Natura 2000, krátká prezentace (speed talk) shrnula dosavadní snažení v analýze vlivu atmosferické depozice dusíku na kvalitu suchých trávníků.