Rok 2020 se do dějin nejspíš nezapíše jako rok pozitivní a plný úspěchů. I tak lze najít události, které se letos povedly, a to i v ochraně přírody. Následuje přehled některých z nich, které mají přímý i nepřímý vliv na náš projekt Jedna příroda.
V dubnu 2020 schválila česká vláda aktualizovaný Státní program ochrany přírody a krajiny České republiky pro období 2020–2025. Program cílí zejména na zastavení pokračujícího úbytku biologické rozmanitosti a zároveň na konkrétní opatření, která povedou ke zlepšení stavu biodiverzity v následujících pěti letech. Tvoří zároveň rámec pro naplňování Strategie EU v oblasti ochrany biologické rozmanitosti 2030.
Více na www.mzp.cz.
Dokument k náhledu a ke stažení.
Na konci září 2020 přijalo Ministerstvo životního prostředí Prioritní akční rámec pro soustavu Natura 2000 pro období 2021–2027 (PAF) a postoupilo jej Evropské komisi. Během tří let se na jeho zpracování podíleli zejména odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Ministerstva životního prostředí. Materiál představuje robustní informační zdroj o evropské soustavě chráněných území u nás a opatřeních zásadních pro její další rozvoj.
Bližší informace a odkaz na dokument najdete v článku Byl přijat Prioritní akční rámec pro soustavu Natura 2000.
Po zhruba 15 letech od vytvoření prvních seznamů evropsky významných lokalit v České republice se do soustavy Natura 2000 podařilo zařadit EVL Louky u Přelouče a štěrkopískové náplavy jako předmět ochrany do EVL Porta Bohemica. Tato cenná území tak přispějí k zachování populací ohrožených druhů modrásků a jejich biotopu či podpoří ochranu cenného říčního ekosystému českého dolního Labe.
Výzkumný ústav Vodohospodářský T.G.M. díky prostředkům od Technologické agentury ČR zpracoval Metodiku monitoringu stavu chráněných území vymezených pro ochranu stanovišť a druhů s vazbou na vody (Janovská a kol. 2020) a Metodiku hodnocení stavu chráněných území vymezených pro ochranu stanovišť a druhů s vazbou na vody (Rosendorf a kol. 2020). Metodiky stanovují zásady monitoringu a hodnocení stavu vybraných druhových předmětů ochrany evropsky významných lokalit, přičemž se s jejich uplatňování počítá v plánovacím cyklu v oblasti vod i při stanovování či upřesnění parametrů kvality vodního prostředí v cenných územích, čímž přispějí k jejich ochraně.
Bližší informace a obě metodiky ke stažení najdete na www.mzp.cz.
NPR Karlštejn, CHKO Bílé Karpaty a NP Podyjí letos úspěšně obhájily Evropský diplom udělovaný Radou Evropy již od roku 1965 za příkladnou péči o přírodní a krajinné dědictví nesporného celokontinentálního významu.
Více na stránkách časopisu Ochrana přírody.
ZOO Praha byla jako jediný zástupce Evropy vybrána do finálové čtveřice vysoce prestižního ocenění WAZA Conservation Award určené všem, kdo se jakýmkoliv způsobem podílí na projektech zaměřených na ochranu biodiverzity.
Více na www.zoopraha.cz
… a samozřejmě se v rámci finančních prostředků Evropské unie a národních zdrojů povedlo realizovat stovky více či méně rozsáhlých opatření k podpoře biodiverzity či adaptace krajiny na změnu klimatu napříč Českou republikou. Všem orgánům státní správy, vlastníkům, nájemcům, nevládním organizacím a dalším subjektům, kteří se na tomto úsilí podíleli, patří jménem projektu Jedna Příroda velký dík!